Jabłka grójeckie to kolejny po kołoczu śląskim (kołaczu śląskim) polski produkt zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

5 października 2011 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 981/2011 z dnia 30 września 2011 roku rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę jabłka grójeckie (ChOG).

Jabłka grójeckie charakteryzują się rumieńcem większym od przeciętnego średnio o 5 proc. Wpływa to nie tylko na jego ładny wygląd, ale również świadczy o wyższej zawartości barwników głównie antocyjanów i karetonoidów w tkankach pod skórką. Jabłka grójeckie charakteryzują się również kwasowością wyższą od przeciętnej dla danej odmiany średnio o 5 proc.

Początek rozwoju sadownictwa w okolicach Grójca przypada na okres panowania królowej Bony, która w 1545 roku otrzymała duże połacie ziemi na tym terenie. Dzięki jej staraniom w ówczesnym czasie w powiecie grójeckim było kilkakrotnie więcej sadów dworskich niż w powiatach ościennych. W 1918 roku powstała na tym terenie pierwsza w Polsce przechowalnia owoców.

Reklama

Bardzo dynamiczny rozwój sadownictwa grójeckiego nastąpił po II wojnie światowej, czego dowodem jest powstanie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Obecnie, co roku w okolicach Grójca obchodzone jest Święto Kwitnących Jabłoni.

Obecnie już 30 polskich produktów zostało wpisanych do unijnych rejestrów. Informacje na temat zarejestrowanych produktów można znaleźć tutaj.