Klienci coraz chętniej lokują swoją oszczędności w produktach strukturyzowanych, powiązanych z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W pierwszym półroczu ich sprzedaż wzrosła o 60 proc.

Jak policzyły Analizy Online, saldo wypłat i wpłat dla struktury powiązanych z UFK wyniosło w okresie od stycznia do czerwca tego roku blisko 0,7 mld zł. W sumie na koniec czerwca wartość aktywów zgromadzona w UFK w formie produktów strukturyzowanych wynosiła 1,9 mld zł. Rok temu było to 1,1 mld zł.

Wzrosty to zasługa spółek wchodzących w skład Getin Holdingu. Od kilku miesięcy w tym segmencie rynku polis inwestycyjnych agresywnie działa wchodząca w skład tej grupy życiowa Europa. Oferuje struktury głównie za pośrednictwem powiązanych z nią Getin Noble Banku oraz Open Finance.

– W pierwszej połowie tego roku zwiększyliśmy sprzedaż tych produktów o 200 proc. – mówi Krzysztof Mędrala, wiceprezes Europy. Jak tłumaczy, jest to efekt realizacji przyjętej przez towarzystwo strategii, która zakłada odejście od sprzedaży polisolokat i struktur na rzecz produktów powiązanych z UFK. W ten sposób spółka przygotowuje się do wejścia w życie nowego pakietu regulacyjnego – Solvency II.

W krótkim czasie Europa zgromadziła 0,9 mld zł aktywów ze sprzedaży struktur z UFK, co daje jej obecnie pierwsze miejsce na rynku z 49-proc. udziałem. Tym samym zepchnęła długoletniego lidera na rynku struktur – Wartę – na drugie miejsce.

Dodatkowe 100 mln zł aktywów, które w pierwszej połowie roku pozyskało inne towarzystwo – Allianz – to także sprzedaż dla klientów Getin Noble Banku. Współpraca między tymi podmiotami zaczęła się po sprzedaży Allianz Banku grupie Getin.

– Ze względu na obecną sytuację na rynkach finansowych szukają oni bezpiecznych możliwości ulokowania swoich oszczędności – mówi Marcin Kruszewski, dyrektor departamentu bancassurance w Allianz.

Dodaje, że struktury zawierają gwarancję ochrony kapitału, co powoduje, że inwestorzy nie tracą na nich. Zwraca także uwagę, że 60 – 70 proc. rynku struktur z UFK to produkty z wpłatą jednorazową. Zastępują one w ofercie niektórych banków coraz mniej popularne wśród ubezpieczycieli polisolokaty.

Struktury powiązane z UFK ma w swojej ofercie także Ergo Hestia i Compensa.