Globalni menedżerowie funduszy liczą na wzrosty akcji w III kwartale, bo zawirowania na rynkach finansowych oferują inwestorom “możliwości atrakcyjnych zakupów” - wynika z raportu brytyjskiego banku HSBC Holdings.

Sondaż przeprowadzony wśród 12 firm inwestycyjnych, które zarządzają aktywami o łącznej wartości 4,4 bln dolarów wykazał, że 63 proc. spośród menedżerów funduszy posiada nadwyżkowe pozycje w akcjach (wobec 44 proc. w poprzednich trzech kwartałach). Równocześnie 57 proc. menedżerów lokuje znacznie mniej kapitałów w obligacje, wobec 38 proc. w poprzednim okresie.

- Obecna gwałtowność na rynku stwarza atrakcyjne możliwości kupna dla długoterminowych inwestorów. Mimo dalszej niepewności co do tempa wzrostu gospodarki w USA, prognozy dla zysków korporacji są nadal pozytywne - ocenia Geoffrey Pidgeon, szef globalnych inwestycji w HSBC Australia.

Najbardziej obszerny wskaźnik rynków kapitałowych MSCI All-Country World Index - spadł w sierpniu 7,5 proc., najmocniej od przeszło roku. Po tegorocznym spadku przeciętna wartość wszystkich światowych spółek jest szacowna na poziomie 10,9 razy większym od prognozowanych zysków firm w porównaniu do średnią 13,6 za okres minionych pięciu lat.

Reklama

Zyski amerykańskich firm notowanych w indeksie Standard & Poor’s 500 mogą w tym roku wzrosnąć o 19,4 proc. - sugerują szacunki Bloomberga.