Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na to, że oznacza to zatrzymanie trendu wzrostowego, który trwał przez poprzednie 4 miesiące.

"Załamanie dotychczasowego trendu oraz napływające z mediów wypowiedzi ekspertów zapowiadające spowolnienie gospodarcze mogą oznaczać dalszy spadek nastrojów w przyszłości" - napisano w komunikacie.

Autorzy badania wskazują, że do niższego wyniku WOK przyczyniły się gorsze oceny Klimatu Gospodarczego, który spadł o 1,2 pkt osiągając poziom 72,5 pkt. Skłonność do Zakupów spadła natomiast tylko o 0,5 pkt, uzyskując wynik 93,4 pkt.

"Na obecne obniżenie tych wskaźników mają przede wszystkim wpływ oceny sytuacji bieżącej, zarówno jeśli chodzi o ocenę sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuację materialną gospodarstw domowych (Wskaźnik Bieżący spadł o 2 pkt)" - napisano.

Ipsos zaznacza, że w momencie dokonania pomiaru, czyli w pierwszej połowie sierpnia, oczekiwania względem przyszłości były jeszcze dość optymistyczne - Wskaźnik Oczekiwań zanotował nawet nieznaczny wzrost w stosunku do lipca (+1,2 pkt), co jest związane z tym, że nieco więcej osób liczyło na poprawę sytuacji materialnej swoich gospodarstw domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Z drugiej jednak strony konsumenci częściej niż w lipcu obawiali się szybszego wzrostu cen w ciągu roku i aż 72 proc. Polaków uważało, że nie uda im się w tym czasie odłożyć jakichkolwiek pieniędzy (+ 3,7 pkt proc. w stosunku do lipca)" - napisano.

"Jeśli te obawy będą nadal wzrastać, z pewnością przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji materialnej gospodarstw domowych również ulegną wkrótce pogorszeniu" - dodano.