San Leon Energy uznała, ze w tym celu warto dołożyć 46 proc. premii do obecnej ceny akcji przejmowanej firmy – Real Energy International. „Dzięki temu zostaniemy największym graczem w sektorze gazu niekonwencjonalnego w Polsce” – zapewnia Oisin Fanning, prezes spółki – „Europa rozpaczliwe potrzebuje tej energii, w przeciwnym razie zapłaci wysokie ceny dla Rosji, Iranu lub Kataru”.

Po sfinalizowaniu akwizycji San Leon będzie miał w sumie 28 koncesji i licencji w siedmiu krajach, koncentrując się na złożach w Polsce, Maroku i Albanii. W następnym roku firma planuje uruchomić 16 nowych odwiertów.

Według ocen amerykańskiej agencji ds. energii, EIA, w regionie Europy Wschodniej znajdują się złoża gazu łupkowego wielkości co najmniej 7,1 bln metrów sześciennych, przy czym na Polskę przypada około 5,2 bln m. sześć. Biorąc pod uwagę obecne  zużycie gazu w Polsce, jego zasoby wystarczyłyby na 300 lat.

Do Sorosa, najbardziej znanego z inwestycji walutowych, należy 20 proc. udziałów w San Leon. Szef spółki zapewnia, że akwizycja ma wyraźne poparcie miliardera.