Lubotech Limited ogłosił przymusowy wykup akcji Multimedia Polska. To ułatwi ewentualną sprzedaż tego operatora telewizji kablowej i internetu.
Przymusowy wykup akcji rozpocznie się 29 sierpnia. Lubotech Limited, większościowy akcjonariusz, posiada obecnie 90,6 proc. akcji operatora. Po skupieniu reszty papierów z rynku po 9,7 zł spółka zapewne zniknie z obrotu giełdowego.
– Wycofanie spółki z giełdy będzie naturalnym krokiem – potwierdza Dariusz Górski, analityk BZ WBK.
Zarząd i udziałowcy spółki od dawna nie kryli, że chcieliby, aby spółka opuściła giełdę. To zdaniem analityków może przyśpieszyć konsolidację rynku.
– Na rynku będzie coraz trudniej działać w pojedynkę – dodaje Dariusz Górski.
Konkurencja bowiem rośnie. O rynek agresywnie walczy z kablówkami Telekomunikacja Polska, a usługi szybkiego internetu zaczynają też świadczyć platformy satelitarne. Eksperci podkreślają, że naturalnym kandydatem do rozmów z Multimediami będzie trójmiejska Vectra, drugi co do wielkości operator, który nie ma silnej pozycji w stolicy.
Spółka chciała ją zdobyć, próbując kupić Grupę Aster, ale ostatecznie wybrano ofertę UPC Polska. Do transakcji doszło w ubiegłym roku, ale Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do dziś nie wydał decyzji w tej sprawie, co wstrzymuje decyzje inwestycyjne w obu firmach. Analitycy oceniają, że zanim dojdzie do rozmów o sprzedaży między Multimediami a Vectrą, obaj operatorzy poczekają jeszcze na decyzję UOKiK w sprawie Aster.