Przymiarki Japończyków do inwestycji trwały kilka lat. Obecnie prowadzone są przygotowania do zakupu działki. Toczą się także prace nad wyborem profilu produkcji oraz kierunkiem sprzedaży wyrobów.

We wrześniu Lotte zakupiła najstarszą czekoladową markę w Polsce - E.Wedel. Japoński inwestor od początku podkreślał, że planuje ekspansję w Europie, a Polska wraz z firmą E.Wedel ma stać się przyczółkiem do dalszego rozwoju koncernu.
Spośród kilku ofert ze stref ekonomicznych, wybrano lokalizację w Świdnicy.

Lotte z siedzibą w Tokio jest międzynarodową firmą o rocznych przychodach rzędu 3,547 mld jenów (około 35 mld dolarów). Założona w 1948 roku jako firma produkująca głównie gumy do żucia, obecnie działa w różnych sektorach – spożywczym (w tym – słodyczy), handlu, podróży i turystyki, sektorze chemicznym, budowlanym, a nawet finansowym. Słodycze pozostają kluczowym obszarem grupy.

W rankingu najsilniejszych światowych firm z branży słodyczy, Grupa Lotte znajduje się na 6. pozycji, z silną obecnością na rynku Japonii i Korei. Jest obecna również w Belgii z marką Guylian, a także w Chinach, Rosji i w krajach ASEAN-u. Lotte to największy producent gum do żucia w Azji i trzeci na świecie.