Koncern McGraw-Hill Cos., któremu podlega największa na świecie agencja ratingowa poinformował, że 55-letni Sharma, finansista hinduskiego pochodzenia, odchodzi z firmy z końcem roku, ale już od 12 września jego stanowisko w Standard & Poor’s zajmie Douglas Peterson, wieloletni członek kierownictwa Citibanku, ostatnio jego szef operacyjny.

Podjęta 5 sierpnia przez S&P decyzja o zdegradowaniu ratingu kredytowego USA do kategorii AA+ zainicjowała drastyczne przeceny na światowych giełdach oraz – wbrew logice obniżki – wywindowała obligacje amerykańskie na najwyższy od lat poziom.

Nowojorską agencję, którą kwietniowy raport Senatu USA zaliczył do grona instytucji odpowiedzialnych za zaostrzenie kryzysu kredytowego, ostro skrytykował miliarder Warren Buffett, uważany za najbardziej skutecznego inwestora na świecie. Jego zdaniem USA zasługują na rating poczwórnego „A”. Dwie inne wiodące agencje - Moody’s Investors Service i Fitch Ratings - utrzymały dla Ameryki swoje najwyższe ratingi.”

„Wygląda na to, że wypychają go za drzwi” – komentuje personalne zmiany Noel Herbert, strateg kredytowy w Mitsubishi UFJ Securities USA w Nowym Jorku –„Gdyby chodziło o planowe odejście na emeryturę, postępowanie wyglądałoby zupełnie inaczej”.

Do degradacji doszło chociaż Departament Skarbu USA wytknął agencji pomyłkę rzędu 2 bilionów dolarów w oszacowaniu przyszłego długu Ameryki. Media przypominają teraz szereg poprzednich potknięć S&P pod rządami Sharmy, który stanął na czele agencji w 2007 roku.

I tak, agencja m.in. utrzymała w rating A- dla Islandii aż do 6 października 2008 roku, kiedy rząd islandzki został zmuszony do zagwarantowania wszystkich bankowych depozytów po załamaniu się krajowej waluty. Firma zachowała najwyższy rating AAA dla produktów finansowych banku Lehman Brothers, jeszcze na trzy dni przed jego bankructwem we wrześniu 2008 roku, co powszechnie uznaje się za początek globalnego kryzysu finansowego. I wreszcie, S&P zdegradował bank inwestycyjny Bear Stearns do kategorii BBB w marcu 2008, na dwa dni przed podjęciem przez JPMorgan Chase & Co. decyzji o przejęciu upadającej firmy.