Największy bank w Rosji szuka firm do przejęcia w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce. W zeszłym roku spekulowano, że Sbierbank kupi BZ WBK, ale nie zgłosił się do przetargu.

Sbierbank opublikował komunikat w reakcji na doniesienia rosyjskiego dziennika “Kommiersant”, który cytując anonimowe źródła napisał, ze bank rozważa kupno dwóch polskich kredytodawców z pierwszej dziesiątki: Kredyt Banku i Millennium - podaje Reuters.

Kredyt Bank jest polskim oddziałem belgijskiej grupy finansowej KBC, a Millennium należy głównie do największego portugalskiego banku komercyjnego, Banco Comercial Portugues.

Oprócz Polski, Sbierbank jest także zainteresowany wejściem do Turcji - mówił w lipcu German Gref, dyrektor wykonawczy rosyjskiego potentata. Rosyjski bank do 2014 roku zamierza osiągać przynajmniej 5 proc. zysku netto z operacji zagranicznych.

Aktywa Sbierbanku szacuje się na ponad 315 mld dolarów. Ta największa instytucja kredytowa na terenie byłego Związku Radzieckiego rozpoczęła w lipcu zagraniczną ekspansję od przejęcia VBI, wschodnioeuropejskiego oddziału austriackiego banku Oesterreichische Volksbanken.