Państwowy rosyjski bank Sbierbank nie rezygnuje z planów wejścia w sektor bankowy w Polsce i zabiega o spotkania z Komisją Nadzoru Finansowego. Ta czeka na opinię ABW - informuje "Rzeczpospolita".

Jak ustaliła gazeta, w listopadzie 2011 r. Rosjanie zwrócili się do KNF z prośbą o spotkanie, na którym mogliby m.in. przedstawić szczegółowo swoje plany. Jednak na razie do niego nie doszło, bo - jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rz" - Komisja od 12 grudnia czeka na rekomendację Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

"Sprawa wejścia Rosjan do Polski budzi kontrowersje, dlatego Komisja dba o pełną transparentność i współpracę ze służbami, aby uniknąć jakichkolwiek zarzutów" - podkreśla rozmówca gazety z KNF.

Strategia Sbierbanku, podobnie jak innych państwowych przedsiębiorstw, jest uważana za element polityki Kremla. Zakłada ekspansję w kluczowych dla Rosji krajach byłego Związku Radzieckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. O planach podboju polskiego sektora bankowego przez Sbierbank zaczęto mówić oficjalnie w 2011 r. Wówczas ujawniono, że bank chciałby przejąć m.in. Millennium Bank i Alior Bank.

Reklama