W drugim kwartale tego roku udało się udaremnić 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości na łączną kwotę 149 mln zł.
Średnia kwota próby wyłudzenia wynosiła 31,3 tys. zł – wynika z najnowszego raportu o dokumentach infoDok. Pod względem liczby wyłudzeń jest to trzeci najniższy wynik w historii prowadzonych od 2003 r. analiz, a pod względem wartości drugi najwyższy wynik w historii. Rekord – 163,5 mln zł udaremnionych prób wyłudzeń – padł w czwartym kwartale 2010 r.
– Podobnie jak wtedy, w drugim kwartale tego roku zdarzyło się wiele prób wyłudzeń na ogromne kwoty. Aż w pięciu przypadkach osoby posługujące się skradzionymi dokumentami usiłowały zaciągnąć kredyty na ponad 4 mln zł. Rekordzista chciał się zadłużyć w maju w województwie opolskim na cudzy koszt na 20,3 mln zł – mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich. Podkreśla, że złodzieje usiłują wyłudzeń nie tylko na skradzione dowody osobiste czy paszporty, ale także coraz częściej na karty kredytowe, prawa jazdy, a nawet książeczki wojskowe. Wykorzystują dokumenty nie tylko do zaciągania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczonych przedmiotów – np. samochodów z wypożyczalni, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku.
Co ciekawe od ostatniego roku spada liczba prób wyłudzeń przy coraz wyższych średnich kwotach.