Podatek ten „może stać się właściwym narzędziem do zredukowania nadmiernego ryzyka” – powiedziała w Brukseli rzecznika KE, Cristina Arigho nawiązując do propozycji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy i kanclerz Niemiec Angeli Merkel – relacjonuje agencja Bloomberg.

Arigho uściśliła, że podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać we wszystkich 27 krajach członkowskich, włącznie z Wielką Brytanią. Podczas francusko-niemieckiego szczytu Sarkozy powiedział, że zadanie wprowadzenia nowego podatku w żcie spocznie na ministrach finansów. Pomysł ten określił jako „priorytetowy”, co przyczyniło się w środę do spadków na europejskich giełdach.

Ministrowie finansów Unii nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie podatku od transakcji finansowych we wrześniu 2010 roku wobec sprzeciwu niektórych krajów na czele z Wielką Brytanią.

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso powiedział w czerwcu, że nowy podatek może być przeznaczony na sfinansowanie przyszłego budżetu UE. Podatek od transakcji finansowych jest cz1)ęsto nazywa podatkiem Tobina od nazwiska Jamesa Tobina, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, który jako pierwszy wystąpił z taką koncepcją jeszcze w 1971 roku.

Do wejścia w życie unijnych regulacji w sprawach podatkowych wymagane jest jednomyślne poparcie wszystkich 27. państw członkowskich UE.