Dobre wyniki finansowe Warty to przede wszystkim zasługa poprawy sytuacji w spółce majątkowej. Drugi kwartał tego roku zamknęła zyskiem w wysokości 47,1 mln zł, co jest jej najlepszym rezultatem od 2008 r. Łącznie w pierwszej połowie tego roku TUiR Warta miała 73,2 mln zł zysku. Dla porównania rok temu było 52,8 mln zł straty netto.

Towarzystwo lepiej prezentuje się też pod względem wyniku technicznego (zebrane składki minus wypłacone odszkodowania). Rok temu spółka notowała 190 mln zł straty technicznej. Po pierwszej połowie tego roku jest to 45 mln zł na plusie.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w spółce życiowej, w której obniżył się zysk. W pierwszej połowie tego roku odnotowała 15 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to 18,2 mln zł. Jak tłumaczy Jarosław Parkot, prezes Warty, to efekt inwestycji. Towarzystwo wprowadza do oferty nowe produkty, które mają zmniejszyć jego uzależnienie do Kredyt Banku i rozbudowuje sieć sprzedaży. – Mimo restrukturyzacji portfela udało się nam zahamować spadek przypisu składki – mówi Parkot. Dodaje, że w pierwszej połowie tego roku Warta TUnŻ urosła o 8 proc. i zebrała ponad 1,2 mld zł przypisu składki.

Jeszcze szybciej rozwija się spółka majątkowa, która od stycznia do czerwca tego roku zwiększyła przypis składki o 15 proc., do ponad 1,1 mld zł. Najszybciej rozwija się sprzedaż ubezpieczeń korporacyjnych (wzrost o 20 proc.) i komunikacyjnych (wzrost o 17 proc.).

To pokazuje, że pierwsze efekty przynosi szersze niż miało to miejsce wcześniej wykorzystanie do sprzedaży polis sieci dealerskich, firm leasingowych i flotowych. – Pod koniec roku te kanały sprzedaży będą generowały już kilkanaście proc. przypisu składki w majątku – zapowiada Parkot. Dodaje, że transakcja sprzedaży Warty przez jej belgijskiego właściciela – grupę KBC – nie będzie miała wpływu na realizację dalszych planów firmy. Zarząd nie zamierza rezygnować z planowanych inwestycji, szczególnie w obszarze rozbudowy sieci sprzedaży. Według Parkota do końca września zarząd Warty dokona przeglądu strategii spółki i – jeśli będzie to potrzebne – także jej aktualizacji.

KBC wystawiło na sprzedaż Wartę oraz Kredyt Bank na początku lipca. W ten sposób chce spłacić pomoc publiczną, którą ta belgijska grupa uzyskała podczas niedawnego kryzysu finansowego. Pod koniec lipca Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż przez Belgów ich polskich aktywów.