Nokia jest nadal największym na świecie producentem telefonów komórkowych, ale jego pozycja słabnie. W drugim kwartale udział Finów w globalnym komórkowym rynku wynosił już tylko 22,8 proc.
Poinformowała o tym badająca rynek firma Gartner. W minionych latach udział Nokii w rynku komórek sięgał nawet 40 proc. Powodem słabnięcia pozycji Nokii jest ofensywa smartfonów; w tym segmencie fińska firma straciła kontakt z rywalami – firmami Apple i Google. Gartner obliczył, że co czwarta sprzedawana komórka to smartfon. Rok wcześniej było to 17 proc.
Konkurencja na rynku to rywalizacja między systemami operacyjnymi, a nie poszczególnymi producentami. Na czoło wysunął się system Android Google’a, instalowany w telefonach wielu producentów. Udział Androida w rynku smartfonów wynosi 43,4 proc. Rok wcześniej było to zaledwie 17,2 proc.
Udział systemu Symbian opracowanego przez Nokię spadł w tym czasie z 40,9 proc. do 22,1 proc. W lutym Finowie postawili na system operacyjny Windows firmy Microsoft, ale pierwsze smartfony będące rezultatem tego partnerstwa nie trafią na rynek przed końcem roku.
Zwycięzcą jest Apple ze swym iPhone’em. Firma kontroluje nie tylko system operacyjny iOS, ale też produkcję swoich smartfonów. W segmencie smartfonów udział systemu operacyjnego iOS wzrósł w ciągu roku z 14,1 proc. do 18,2 proc.
mwp