Bank oferuje firmom wykup tzw. opcji matki z prawem do późniejszej realizacji opcji córki na z góry określonych warunkach. Opcja córka zostanie zrealizowana pod warunkiem wygrania przetargu i niekorzystnego dla firmy trendu dla waluty, w której realizowany będzie kontrakt.

Szacunkowa wartość dwumiesięcznej db opcji na opcję zakupionej w styczniu przy kursie 3,85 zł za euro wynosi 1 proc. dla opcji matki oraz w przypadku wygrania przetargu dodatkowo 2,5 proc. dla opcji córki. Oznacza to, że przykładowa firma, przystępując do przetargu, w którym zakłada zakup sprzętu medycznego o wartości 600 tys. euro, wykupuje opcję matkę za 23,1 tys. zł. To koszt wykupu opcji matki, czyli zabezpieczenia, w przypadku jeśli firma nie otrzymałaby zlecenia lub otrzymała je, ale kurs euro w dniu zakupu medycznego sprzętu byłby niższy od zakładanego, czyli korzystniejszy dla tej firmy. Koszt wykupu opcji córki w tym wypadku to 57,75 tys. zł.

Z wyliczeń ekspertów DB wynika jednak, że w przypadku rzeczywistych zmian kursu, jakie miały miejs- ce od stycznia do marca 2011 r., „db opcja na opcję” pozwoliłaby zaoszczędzić firmie 63 tys. zł.

– Realizując zlecenie po zapisanym w opcji kursie, firma zapłaciłaby za sprzęt medyczny 2 mln 310 tys. zł. To aż o 144 tys. zł mniej, niż jeśli kupiłaby go po kursie rzeczywistym z marca 2011 r. – wyjaśnia Tomasz Danelski z Deutsche Banku. Od stycznia do marca euro umocniło się do 4,09 zł.