"Będziemy musieli przeprowadzić analizę (obniżki ratingu). Będzie to wymagało czasu. Sytuacja jest poważna i nie ma co wygłaszać pochopnych opinii" - oznajmił minister.

Wcześniej doradca premiera Indii powiedział, że obniżenie ratingu USA nie obije się negatywnie na wzroście Indii, ocenił jednak, że konsolidacja finansowa USA nie poszła wystarczająco daleko.

"Nie sądzę, by (obniżenie ratingu) odbiło na Indiach w poważniejszy sposób niż jako chwilowe zawirowanie na rynku i nasz zrost nadal powinien sięgnąć 8,2 proc. (w tym roku fiskalnym)" - powiedział szef Rady Doradców Gospodarczych przy premierze Indii C. Rangarajan.

"Stany Zjednoczone muszą pokazać, że mają wiarogodny plan fiskalnej konsolidacji, bo obecne porozumienie ewidentnie nie wystarcza" - podkreślił.

Dzięki porozumieniu w ostatniej chwili między Republikanami i Demokratami prezydent USA Barack Obama zatwierdził we wtorek plan przewidujący podniesienie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, odsuwając groźbę niewypłacalności USA. Plan przewiduje podniesienie pułapu długu, wynoszącego obecnie 14,3 biliona dolarów, o co najmniej 2,2 biliona dolarów. Natomiast wydatki rządowe w celu redukcji deficytu mają być zmniejszone co najmniej o 2 biliony dolarów.