Pierwszy smartfon oparty na nowej platformie operacyjnej Microsoftu Windows Phone, o roboczej nazwie „Mango”, zaprezentowano w środę w Tokio.

Telefon jest pierwszym z serii kilku aparatów, które mają pojawić się w okresie najbliższych miesięcy i z którymi Microsoft chciałby zasygnalizować powrót na rynek smartfonów w charakterze poważnego gracza – pisze portal PCWorld.

Ale pomimo dodania kilku tysięcy aplikacji i generalnie pozytywnym ocenom nowa platforma, która zastąpiła Windows Mobile, została zepchnięta na uboczu przez napływ szeregu nowych urządzeń z systemem operacyjnym Android oraz przez nowe wersjei iPhone’ów koncernu Apple.

Według ocen firmy badawczej IDC udział Microsoftu w rynku smartfonów wyniósł w pierwszym kwartale 2011 roku zaledwie 2,7 proc. podczas gdy rok wcześniej było to jeszcze 7,1 proc. W przeliczeniu na liczbę aparatów używających Windows Phone 7 lub Windows Mobile oznacza to spadek z 3,9 mln sztuk do 2,8 mln sztuk.

film

Mango, oficjalnie określane jako Windows Phone 7.5, jest wzbogacone o przeszło 500 poprawek w stosunku do platformy Windows Phone 7. Posiada min. „podgląd konwersacyjny” poczty mailowej, dzięki któremu długie debaty mailowe są bardziej efektywne, ma “linki” pozwalające na połączenie wiadomości tekstowych, natychmiastowego wysyłania komunikatów i czatów na Facebooku. Ma także Internet Explorer 9 gwarantujący szybsze serfowanie w sieci.

Telefon jest zbudowany przez japońską firmę Fujitsu Toshiba Mobile Communications. Aparat ma być dostępny na rynku w wrześniu albo w nieco późniejszym terminie. Ceny smartfonu nie ujawniono.

Aparat IS12T przeznaczony jest tylko dla japońskich konsumentów, ma ekran o przekątnej 3,7 cali i kamerę o rozdzielczości 13,2 megapikseli, posiada łącza Bluetooth i Wi-Fi, waży 113 gram i według zapewnień producenta jego baterie wystarczą na 11 dni pracy aparatu w stanie czuwania lub przeszło 6 godzin rozmów. Telefon ma pamięć 32 GB.