W ramach Street View można już oglądać fotografie wykonane w setkach miast na całym świecie.

"Street View jest najbliższym możliwym przybliżeniem widoku na mapach. Wygląda to tak, jak gdybyśmy przechadzali się daną ulicą z perspektywy przechodnia. Ta usługa jest bardzo przydatna, gdy mamy gdzieś dojechać, ponieważ możemy to konkretne miejsce zobaczyć na zdjęciu. Planując wakacje możemy sprawdzić przy jakiejś ulicy jest nasz hotel i jak wygląda cała dzielnica. Ta usługa jest bardzo popularna na całym świecie. W tej chwili dostępne są zdjęcia z 27 krajów i właśnie trwają prace nad włączeniem do projektu Polski" - powiedział PAP Life Piotr Zalewski z Google Polska.

Na potrzeby Street View od połowy czerwca specjalne, wyposażone w aparaty fotograficzne samochody Google'a przemierzają ulice Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Krakowa.

"W Polsce skupiliśmy się na miastach organizujących Euro 2012 i Krakowie. Ta usługa jest użyteczna dopiero, gdy mamy sfotografowany praktycznie każdy punkt w mieście. Ale poza tym chcielibyśmy się też pochwalić tym, co mamy ładne i ciekawe. Poza miastami fotografowane są także miejsca, które mogłyby zainteresować turystów. Ogłosiliśmy plebiscyt, który ma wyłonić jedno takie miejsce w Polsce, które następnie stanie się naszą wizytówką na Street View" - powiedział Piotr Zalewski.

Do 26 lipca można głosować na jedno z 15 wytypowanych przez internautów miejsc. W finale znalazły się: Pałac Branickich i Rynek Kościuszki w Białymstoku, tężnie solankowe w Ciechocinku, Rynek Główny w Krakowie, Stare Miasto w Lublinie, ulica Piotrkowska w Łodzi, zamek krzyżacki w Malborku, Stary Rynek w Poznaniu, Starówka w Pszczynie, Wały Chrobrego i Starówka w Szczecinie, Stare Miasto w Tarnowie, Rezerwat "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim, Stare Miasto w Toruniu, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Rynek i Ostrów Tumski we Wrocławiu i Stare Miasto w Zamościu.

"Ludzie z całego świata korzystający z Map Google - a często to pierwsza strona, którą się otwiera w internecie chcąc zaplanować podróż - będą mogli zobaczyć zdjęcia ze zwycięskiego miejsca. Będą to też pierwsze fotografie z Polski, które opublikujemy na Mapach Google. To powinna być duża promocja turystyczna dla tego miejsca" - dodał Piotr Zalewski.

Zwycięzca plebiscytu będzie również specjalnie wyeksponowany w internetowej galerii polskich skarbów. Głosy można oddawać na stronie www.google.pl/streetview/polska. Patronem plebiscytu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.