Porto zostało zwycięzcą tegorocznego konkursu na najbardziej atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych w Europie, przeprowadzonego przez organizację European Consumer Choice. Nominowanej do tego tytułu Warszawie nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki.

Poza stolicą Polski w gronie finalistów znalazło się 19 innych miast Starego Kontynentu. Zgłoszenia tych 20 kandydatur dokonało kilkuosobowe jury stowarzyszenia ECC. Wyselekcjonowane miasta były przedmiotem trwającego trzy tygodnie głosowania internautów z całego świata.

"W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu postanowiliśmy oddać głos konsumentom. To oni za pośrednictwem internetu dokonali wyboru najbardziej atrakcyjnego turystycznie miejsca w Europie" - powiedział portugalskiej telewizji TVI24 przedstawiciel organizatorów.

Wśród prawie 213 tys. internautów, którzy wybierali spośród 20 europejskich miast, najwięcej głosów zdobyło Porto. Portugalskie miasto położone nad Oceanem Atlantyckim wyprzedziło Wiedeń, Dubrownik, Pragę, Brukselę, Berlin oraz Budapeszt. W pierwszej dziesiątce znalazła się również Lizbona, a także Florencja i Edynburg.

W uzasadnieniu zgłoszonej kandydatury jury uznało Porto za miasto zasługujące na uwagę konsumentów za sprawą swoich urokliwych parków, pięknych muzeów, zabytkowego centrum oraz szerokiej gamy sklepów z markową odzieżą, jak też bogatej oferty słynnych miejscowych win porto. Dzięki zwycięstwu w konkursie, Porto będzie mogło wykorzystywać logo "Wybór Europejskiego Konsumenta" w ciągu tego roku w akcjach promujących miasto.

European Consumer Choice jest konsumencką organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli. W organizowanych corocznie konkursach wybiera ona najlepszą ofertę z dziedziny turystyki, przemysłu oraz wzornictwa uwzględniając kryteria jakości i innowacyjności.