Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zarejestrowano w naszym kraju blisko 140 tys. samochodów osobowych – o ponad 5 proc. mniej niż rok temu. Najbardziej popularnymi markami są: Skoda, Opel, Toyota, Ford i Fiat.
Ta kolejność nie dziwi. Mniej więcej tak samo początek listy najchętniej kupowanych marek wyglądał na początku roku.
Eksperci zastanawiają się już jednak, jakie będzie drugie półrocze.
– Nie najlepsze. Nadzieja w firmach – mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Samar, który monitoruje krajowy rynek motoryzacyjny.
A to dlatego, że klienci indywidualni, na których w ostatnich tygodniach liczyli sprzedawcy, nieoczekiwanie zwolnili akcję zakupową. Rynkowi groziło załamanie, ale nagle wystrzeliły zakupy flotowe. Według Drzewieckiego prawdopodobnie ma to związek z konieczną wymianą floty kupionej w 2007 i 2008 r.
Andrzej Halarewicz, szef polskiego oddziału JATO Dynamics, który monitoruje z kolej światowy rynek motoryzacyjny, uważa, że trend spadkowy na podobnym poziomie co w pierwszym utrzyma się także w drugim półroczu.
– Niestety, nie widać na razie żadnych przesłanek wskazujących na możliwe ożywienie – mówi Halarewicz.
Uważa on, że za słabe zakupy firm i klientów indywidualnych odpowiada nie tylko niepewność ekonomiczna, lecz także kłopoty z dostępnością niektórych modeli. Problemy z długim oczekiwaniem na wybrane auta dotyczą nie tylko japońskich modeli, co należy wiązać z zatrzymaniem tam pracy fabryk po trzęsieniu ziemi i tsunami. Na nowy samochód trzeba też czekać 3 – 4 miesiące w Volkswagenie, Kii, a nawet Skodzie.
Zamknięty jest też kanał indywidualnego importu. Jak twierdzi sprzedawca Skycar, jednego z brokerów samochodów sprowadzających na zamówienie nowe auta z zagranicy, przy tym kursie euro lepiej poczekać, niż zamawiać samochód za granicą.