Już w trzecim kwartale bieżącego roku sprzedane zostaną wszystkie udziały państwa (24,9 proc.) w firmie EDP, która jest głównym producentem energii elektrycznej w kraju. Do jesieni skarb państwa pozbędzie się również udziałów w spółce REN (70 proc.), odpowiedzialnej za utrzymanie sieci przesyłu energii.

Do końca 2011 roku rząd premiera Pedra Passosa Coelho zamierza sprywatyzować także należące w 100 procentach do państwa: pocztę, linie lotnicze TAP i koleje CP. Pod młotek pójdzie też główna spółka paliwowa Galp, w której państwowe udziały wynoszą aktualnie 33,3 proc.

Podczas piątkowej debaty minister Gaspar zapowiedział także sprywatyzowanie spółki ubezpieczeniowej należącej do największego państwowego banku Portugalii, CGD.

W swoim programie nowy rząd portugalski zobowiązał się m.in. do ograniczenia wydatków z budżetu państwa o 800 mln euro, a także do wprowadzenia specjalnego podatku dochodowego - obowiązującego tylko w 2011 roku - w wysokości połowy czternastej pensji pracowników, których dochody są wyższe od płacy minimalnej wynoszącej w Portugalii 485 euro miesięcznie.

Wzrośnie także podatek VAT na usługi gastronomiczne z 13 do 23 proc.

Gabinet Passosa Coelho zamierza ograniczyć deficyt budżetowy kraju z 9,1 proc. PKB w 2010 roku do 3 proc. PKB w 2013 roku. W celu realizacji tego planu nowy rząd zobowiązał się m.in. odstąpić od budowy linii szybkiej kolei Lizbona-Madryt oraz nowego lotniska pod Lizboną.