Otwarcie nowych fabryk 3M Poland jest kolejnym elementem strategii budowania Europejskiego Centrum Produkcyjnego. Firma, obchodząca w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia w Polsce, posiada obecnie 8 zakładów produkcyjnych, z czego 6 znajduje się we Wrocławiu.

„Cieszymy się, że to właśnie tutaj ruszy kolejna linia produkcyjna ponieważ Europejska dywizja 3M, odpowiedzialna za produkty dla sektora Aerospace, pełni ważną rolę w strategii koncernu. Należące do niej zakłady pokrywają bowiem 40 proc. światowego popytu na folie i kleje. Dzięki tej lokalizacji będziemy również w stanie usprawnić dystrybucję naszych materiałów do innych krajów w regionie” - wyjaśnia Denise Rutherford, dyrektor generalny sektora 3M Aerospace and Aircraft Maintenance.

„Do dzisiaj zainwestowaliśmy w Polsce około 350 milionów dolarów. Nie zamierzamy jednak zwalniać tempa, ponieważ tylko w tym roku zainwestujemy tu kolejne 83 miliony dolarów. Naszą ambicją jest, aby Polska stała się dla 3M kluczowym krajem, z którego pochodzić będzie większość produktów eksportowanych na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej” - dodaje John Bowers, dyrektor produkcji i logistyki 3M, regionu CEE and MEA.

Nowa fabryka 3M Poland, wytwarzająca produkty dla przemysłu lotniczego, produkować będzie folie i kleje termoutwardzalne oraz folie ochronne. Odbiorcami wyrobów AAMD (Aerospace & Aircraft Maintenance Division) są m.in. takie koncerny jak: Airbus, Bell czy Boeing. Produkcja w zakładzie we Wrocławiu będzie prowadzona i nadzorowana w oparciu o system zarządzania jakością w przemyśle lotniczym ISO 9000; AS 9100 (rozszerzony lotniczy standard jakościowy). Z kolei drugi zakład zajmować się będzie produkcją elementów stosowanych do konstrukcji katalizatorów ceramicznych i ceramicznych filtrów diesla w samochodach osobowych, ciężarówkach i autobusach. Katalizatory i filtry diesla muszą spełniać restrykcyjne wymogi norm poziomu emisji spalin obowiązujących w Unii Europejskiej. Technologia, która będzie stosowana we wrocławskiej fabryce jest strzeżona patentami technologicznymi i polega na formowaniu materiału w procesie suchym, w oparciu o użycie włókien, głównie ceramicznych i szklanych.

3M Poland. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2011 roku firma obchodzi dwudziestolecie istnienia na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej. 3M Poland posiada obecnie 8 zakładów produkcyjnych oraz zatrudnia ponad 1500 pracowników. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok.350 mln dolarów.