W fabryce wytwarzającej produkty dla przemysłu lotniczego będą powstawać folie i kleje termoutwardzalne oraz folie ochronne. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP dyrektor ds. projektów i operacji we wrocławskich fabrykach 3M Ilona Sroka, produkty dla przemysłu lotniczego trafią do krajów na całym świecie z wyjątkiem Ameryki Północnej, gdzie znajduje się fabryka produkująca na potrzeby tamtejszego rynku.

"Wytwarzane kleje służą do spajania rożnych konstrukcji w samolotach, zaś folie do ochrony poszycia statków powietrznych przez uderzeniami i korozją" - tłumaczyła Sroka.

Z kolei w fabryce produkującej na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego będą powstawać elementy stosowane do konstrukcji katalizatorów ceramicznych i ceramicznych filtrów diesla w samochodach osobowych, ciężarówkach i autobusach. "Będą one wytwarzane w oparciu o technologie, która jest zupełnie nowa dla świata" - mówiła Sroka.

Wartość nowo-powstałych inwestycji to kilkadziesiąt milionów dolarów każda.

W otwarciu wrocławskich fabryk 3M uczestniczyli we środę m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

3M Poland jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. 3M Poland posiada obecnie osiem zakładów produkcyjnych, z czego sześć znajduje się we Wrocławiu, oraz zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników.

Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biura regionalne w Katowicach i Wrocławiu. Firma oferuje ponad 10 tys. produktów z takich sektorów jak: ochrona zdrowia, produkty biurowe i konsumenckie, bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, reklama wizualna i materiały odblaskowe, przemysł i transport, energetyka i telekomunikacja. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok. 350 mln dolarów.