Decyzja dotyczy hybrydowego auta Highlander i modelu Lexus RX400h. Samochody mają być wycofane głownie w USA, Japonii i Europie, chcociaz akcja obejmie także pojazdy w Kanadzie, Australii i Korei Południowej – cytuje komunikat Toyoty serwis internetowy BBC.

Z powodu złego działania systemu elektronicznego może dojść do przepalenia bezpieczników, wskutek czego auto nagle może się zatrzymać – wyjaśnił producent. Firma zapewniła , ze pracuje nad pozyskaniem niezbędnych części zamiennych i będzie kontaktować się z klientami w celu dokonania przeglądu.

W okresie minionych 18 miesięcy Toyota wycofała z rynku prawie 12 mln wadliwych pojazdów. Obecna akcja koncernu może znowu zrodzić pytania w sprawie kontroli jakości w Toyocie, ale zdaniem analityków firma stara się upewnić kierowców, że rozwiązuje problem u jego źródła.

„Dobra wiadomość polega na tym, że firma nie pozwała na to, aby sprawa przekształciła się kryzys wymykający się kontroli” – uważa Vivek Vaidya, z grupy badawczej Frost & Sullivan. Poprzednio – przypomina – Toyota zaprzeczała, jakoby istniały jakiekolwiek problemy z jej samochodami, kiedy klienci i regulatorzy informowali o usterkach. W rezultacie jako jedyny zagraniczny producent Toyota zanotowała w 2010 roku znaczny spadek sprzedaży w USA.

Marcowe trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do zakłóceń i przestojów w produkcji samochodów w Japonii, w tym w samej Toyocie. Zdaniem analityków jest wcale niewykluczone, że właśnie z powodu spadku produkcji samochodów w tym roku japoński koncern straci pozycję globalnego lidera branży motoryzacyjnej, a odzyska ją amerykański General Motors.