Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w latach 2011-2015 wydać na inwestycje ok. 27 mld zł, z czego ok. 14,7 mld zł przeznaczy na poszukiwanie i wydobycie gazu i ropy naftowej - poinformowała w środę spółka w aktualizacji strategii.

Spółka od 2015 roku chce zwiększyć wydobycie krajowe gazu ziemnego z obecnych ok. 4,1 mld m sześc. rocznie do 4,5 mld m sześc., a ropy naftowej z obecnych 0,5 mln ton do 1 mln ton rocznie.

PGNiG podtrzymuje cele, jakimi są zwiększenie własnego wydobycia gazu do poziomu ok. 6,2 mld m sześc. i ropy naftowej do ok. 1,8 mln ton rocznie.

"W działalności krajowej uwzględniono nowe inicjatywy zakładające prowadzenie poszukiwań gazu konwencjonalnego w głębokich strukturach oraz poszukiwań gazu niekonwencjonalnego, w tym gazu z łupków" - napisano w strategii.

Reklama

Spółka zamierza inwestować w energetykę gazową. Na Nowe Obszary Działalności obejmujące m.in. ten cel planuje przeznaczyć ok. 2,9 mld zł do 2015 r.

PGNiG chce też utrzymać pozycję na polskim rynku sprzedaży gazu. Spółka chce zwiększyć rentowność w obszarze dystrybucji gazu, optymalizując rozwój sieci dystrybucji. Będzie też analizować możliwość obniżki kosztów w obszarach takich jak księgowość, płace, IT i zakupy. Na te cele planuje przeznaczyć do roku 2015 ok. 5,8 mld zł.

PGNiG podało w strategii, że będzie kontynuować rozbudowę podziemnych magazynów gazu. Pojemność podziemnych magazynów gazu ma wzrosnąć z obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. w 2015 roku.

Na rozbudowę magazynów spółka zamierza wydać w latach 2011-2015 ok. 1,4 mld zł.