Jeden z największych na świecie producentów przypraw, amerykańska firma McCormick & Company, kupi za 830 mln zł (około 291 mln USD) polską spółkę Kamis - poinformował McCormick w komunikacie prasowym.

Finalizacja transakcji planowana jest do września 2011 r., po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych.

Kamis jest liderem wśród polskich producentów markowych przypraw, musztard i innych produktów smakowych. Roczne przychody spółki wynoszą około 300 mln złotych.

Kamis sprzedaje swoje produkty również na terenie Rosji i innych części Europy Środkowej i Wschodniej.

W komunikacie podano, że poszerzenie działalności McCormick o Kamis wzmocni silną obecność grupy w Europie Zachodniej o rynek polski oraz inne rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

"Ta transakcja stanowi dla McCormick doskonałą okazję do poszerzenia portfela wiodących europejskich marek. Kamis jest liderem na rynku polskim, który charakteryzuje się silnym popytem na przyprawy, musztardy i inne produkty smakowe. Ponad jedna trzecia klientów w Polsce kupuje przyprawy przynajmniej raz na dwa tygodnie, zaś łączna sprzedaż wszystkich produktów Kamis rośnie w tempie kilku procent rocznie" - powiedział prezes grupy McCormick Alan Wilson, cytowany w komunikacie.

Kamis szacuje swój udział w polskim rynku przypraw na 45 proc. oraz w rynku musztard na 30 proc..

Od powstania w 1991 r. firma rozwinęła swoją działalność także poza Polską poprzez spółki zależne na terenie Rosji, Rumunii i Ukrainy, a także eksportując swoje produkty do innych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Ponadto, Kamis rozszerzył swoją ofertę poza przyprawy i musztardy, o inne produkty, takie jak octy, sosy i marynaty. Oferują produkty pod kilkoma markami oraz jako dostawca produktów pod markami własnymi.

Klientami Kamis są zarówno tradycyjne sklepy spożywcze, jak i supermarkety, hipermarkety i oraz sieci dyskontowe, jak również w mniejszym stopniu także branża gastronomiczna i wytwórcy żywności pakowanej.

Wzrost sprzedaży w całym portfolio produktów i klientów kształtuje się na poziomie kilku procent rocznie.

Spółka posiada zakład produkcyjny w okolicach Warszawy i zatrudnia około 1.250 osób.