Według dyrektora wydziału operacyjnego Domu Maklerskiego BOŚ Marka Pokrywki, JSW jest spółką atrakcyjną. Podkreślił jednak, że "pogorszenie się koniunktury na giełdzie w trakcie trwania zapisów może wpłynąć na zainteresowanie ofertą przez inwestorów indywidualnych".

Pokrywka powiedział PAP, że inwestorzy detaliczni przy zapisach na akcje danej spółki kierują się głównie rozpoznawalnością jej marki. "Nie można porównywać rozpoznawalności marki JSW z markami PZU czy GPW. To nie jest spółka tak bardzo rozpoznawalna przez akcjonariat obywatelski. W związku z tym nie można oczekiwać takiego zainteresowania akcjami JSW, jak walorami PZU czy GPW" - wyjaśnił.

Inne domy maklerskie np. PKO BP, BZ WBK nie chcą komentować oferty JSW - choć prowadzą zapisy na te akcje.

Resort skarbu nie komentuje zainteresowania akcjami JSW wśród inwestorów detalicznych. "Dziś jest ostatni dzień zapisów. Do momentu ich zakończenia Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie tego komentować" - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Zapisy wśród inwestorów indywidualnych są przyjmowane w punktach obsługi klienta firm inwestycyjnych w całej Polsce - po cenie maksymalnej, czyli 146 zł. Zapis może opiewać na od 5 do 75 akcji JSW.

Inwestorom indywidualnym i osobom uprawnionym (pracownicy JSW oraz Kombinatu Koksochemicznego Zabrze) zostanie przydzielone do 25 proc. sprzedawanych akcji. 24 czerwca zakończyły się zapisy dla osób uprawnionych.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej, że jego zdaniem zainteresowanie inwestorów indywidualnych ofertą akcji JSW będzie bardzo duże i pula przeznaczonych im akcji zostanie zwiększona z 25 proc. do 30 proc.

Budowę księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych przewidziano do wtorku. Zapisy na akcje dla instytucji rozpoczną się 29 czerwca i potrwają do 1 lipca. Zgodnie z prospektem, cena sprzedaży akcji dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa, niż ustalona cena maksymalna.

Debiut spółki zaplanowano na 6 lipca. Oferta publiczna JSW obejmuje 39 mln 496 tys. 196 akcji, które stanowią 33,1 proc. kapitału spółki.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Grupa ma około 10 proc. udział w światowym rynku koksu. Spółka produkuje także węgiel do celów energetycznych, który sprzedawany jest głównie do elektrowni i elektrociepłowni.