Problem Grecji, perspektywy współpracy gospodarczej Polski i Niemiec, zadania dla polskiej prezydencji - to główne tematy poniedziałkowej dyskusji niemieckiego wicekanclerza Philippa Roeslera i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Dyskusja odbyła się w ramach polsko-niemieckiego szczytu gospodarczego, zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie w 20. rocznicę podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Roesler podkreślał m.in., że strefa euro jako całość nie ma problemu, problemem jest polityka wewnętrzna tylko jednego państwa - Grecji. Jeśli gospodarka Grecji cierpi, jesteśmy gotowi okazać solidarność, ale oczekujemy w zamian wysiłku - mówił niemiecki wicekanclerz. Dodał, że Niemcy oczekują, iż Grecja zrobi więcej w kwestii prywatyzacji i poprawy konkurencyjności.

Źródłem kłopotów był brak transparentności i rzetelności w informowaniu o rozmiarach greckiego długu oraz operacje finansowe na nim - ocenił z kolei Pawlak. Zaznaczył, że Grecję należy nie tylko ocalić, ale i uzdrowić, bo w przeciwnym przypadku "co warta jest europejska solidarność".

Obydwaj wiceszefowie rządów podkreślali też, że Polska i Niemcy mają w dużym stopniu zbliżoną strukturę przemysłu, co daje pole do współdziałania m.in. przy rozwiązaniach zwiększających jego konkurencyjność czy też rozwiązaniach dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Jak mówili, potrzebna jest dalsza dyskusja na temat kształtu pakietu klimatycznego, bo obecne rozwiązania nie są najlepsze dla klasycznego przemysłu, który odgrywa rolę w obu krajach.

Nie powinno się traktować wszystkich producentów równo, jeśli chodzi o emisje gazów, bo są innowacyjne i nowoczesne gałęzie produkcji, które zużywają dużo energii i dużo emitują. Dlatego nie powinny być traktowane jak gałęzie przestarzałe - wskazywali.

Roesler i Pawlak podkreślali też wagę posiadania przez oba kraje klasycznego przemysłu produkcyjnego - gałęzi gospodarki, która nie była źródłem kryzysu i stanowiła bardzo ważny element w walce z nim.

Na zakończenie szczytu jego uczestnicy przyjęli rekomendacje na wtorkowe wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec. Znalazły się w nich postulaty m.in. zintensyfikowania współpracy politycznej w zakresie wspólnych przedsięwzięć na poziomie UE, aktywnego współdziałania na rzecz odbiurokratyzowania i deregulacji europejskiej gospodarki, złagodzenia skutków wdrożenia pakietu klimatycznego, zwiększenia konkurencyjności UE wobec azjatyckich potęg gospodarczych czy ściślejszej współpracy dwustronnej.