"Tylko nieliczni w Europie popierają dobrowolny udział prywatnych wierzycieli" w nowym planie pomocy dla Aten - powiedziała niemiecka kanclerz podczas spotkania z parlamentarną komisją ds. europejskich.

Dodała, że domagając się włączenia prywatnego sektora w ratowanie Grecji, Niemcy są raczej na pozycji outsidera. Podobne stanowisko mają Holandia, Finlandia i Francja.

Już w najbliższych dniach mają się rozpocząć negocjacje z bankami dotyczące ich dobrowolnego udziału w pomocy dla Aten. Należy uczynić wszystko, by "być w stanie określić wielkość tego udziału" - powiedziała Merkel, według relacji agencji dpa.

Oceniła również, że uzyskanie przez grecki rząd premiera Jeorjosa Papandreu wotum zaufania to "ważny krok", po którym musi nastąpić kolejny - uchwalenie przez parlament rygorystycznego planu oszczędności. Od przyjęcia tego planu UE uzależniła uruchomienie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 12 mld euro. Transza ta to część pierwszego pakietu ratunkowego o wartości 110 mld euro, który przyznano Grecji w zeszłym roku.

Pakiet ten okazał się niewystarczający, by Ateny mogły spłacać długi. Dlatego strefa euro zobowiązała się w zeszły poniedziałek do opracowania dodatkowego planu pomocy, w którym banki i prywatni inwestorzy mieliby uczestniczyć na zasadzie dobrowolnego refinansowania, czyli inwestowania zysków z wygasających obligacji w nowe greckie papiery skarbowe.