Hewlett Packard pozwał koncern Oracle, znanego producenta oprogramowania, w związku ze sporem o chipy, co stanowi kulminację wrogości między byłymi sojusznikami.

Wiodący na świecie producent komputerów oskarżył Oracle o bezprawne, jak twierdzi, podjęcie decyzji, iż jego najnowsza wersja bazy danych nie będzie już wspierać jedną z serii serwerów HP. Serwery te używają procesora Itanium, które według Oracle mają być wycofane z produkcji – relacjonuje serwis BBC.

Relacje między obu koncernami pogorszyły się zwłaszcza w zeszłym roku, gdy były szef Hewlett Packard, Mark Hurd, zaczął pracować w Oracle. Na obecny spór składa się wiele czynników. Formalnie koncentruje się na kwestii przyszłości chipa Itanium produkowanego przez Intela, a faktycznie dotyczy rosnącej rywalizacji obu firm na rynku serwerów komputerowych.

W marcu Oracle zapowiedział, że jego najnowsza wersja oprogramowania danych nie będzie już współdziałać z serwerami HP, które stosują wspomniany procesor. Firma argumentowała, iż ma dowody na to, że Intel zamierza zakończyć produkcję wyrobu, czemu jednak Intel zaprzeczył. Oracle podtrzymuje swoje stanowisko i zapowiada, że w sądzie zaprezentuje plany Intela w sprawie zakończenia produkcji procesora Itanium.

Reklama

Według HP prawdziwym motywem postępowania Oracle jest próba zmuszenia klientów do zastąpienia serwerów HP wytwarzanymi przez siebie serwerami Sun Microsystems.