GDDKiA w poniedziałek odstąpiła od kontraktu z chińskim Covec, który dotyczył budowy dwóch odcinków A i C autostrady A2 między Strykowem (woj. łódzkie) a Konotopą (woj. mazowieckie). Zgodnie z planami rządu droga ma być gotowa w maju 2012 r.

Mosty-Łódź są jedną z kilkunastu firm, które zgłosiły Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zamiar budowy A2.

GDDKiA rozmawiała już z 16 firmami w sprawie dokończenia A2 - poinformował w poniedziałek wiceszef Generalnej Dyrekcji Andrzej Maciejewski. Dodał, że GDDKiA pyta te firmy o "ocenę własnego potencjału i możliwości dokończenia tej budowy".

Według wiceprezesa Wojciecha Patera jest możliwe, by odcinek autostrady ze Strykowa do Konotopy powstał do czerwca 2012 roku, ale - jak podkreślił - "trzeba rozpocząć prace".

"Nadal deklarujemy swoją pomoc przy realizacji inwestycji. Przygotowujemy właśnie materiał dla GDDKiA, w którym określamy nasz potencjał, informujemy o zasobach sprzętowych, pracownikach, a także o terminach, w jakich możemy poszczególne prace wykonać" - powiedział we wtorek PAP Patera. Dodał, że Mosty-Łódź są gotowe współpracować z wykonawcą drogowym wskazanym przez GDDKiA.

Wiceprezes nie chciał rozmawiać o kosztach oferty, bo jak mówił, trwa ich szacowanie. "Nie ma dokładnego oszacowania wartości tego, co zostało zrobione" - dodał.

Pater zwrócił uwagę, że Mosty-Łódź chcą budować obiekty mostowe na odcinku A (Stryków - okolice Bolimowa) autostrady A2. Jak powiedział, pod Strykowem firma ma już swoją bazę, ponieważ Mosty-Łódź budują w okolicach także fragment autostrady A1. Dlatego - jak zapewnił - prace na A2 "mogliby zacząć od zaraz", tym bardziej, że "mają zatwierdzoną recepturę betonu wykorzystywanego przy budowie A1".

91-km odcinek autostrady A2 (Stryków - Konotopa) podzielono na pięć fragmentów: A - 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), B - 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), C - 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), D - 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i E - 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).