Kurs akcji spółki Centrum Medyczne Enel-Med spadł na debiucie na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych o 2,0% do 4,90 zł. Jest to 23-a spółka, która zadebiutowała na parkiecie głównym w tym roku (i 414-ta notowana na tym rynku).

O godz. 11.20 kurs wynosił 5,02 zł, tj. rósł o 0,4%. W ramach oferty Centrum Medyczne Enel-Med dokonało przydziału łącznie 7.100.000 akcji.

Inwestorzy instytucjonalni objęli 5.600.000 akcji serii D, a inwestorzy indywidualni 1.500.000 akcji serii D. Cena emisyjna wyniosła 5,00 zł, co oznacza, że spółka pozyskała 35,5 mln zł.

Środki pozyskane z oferty publicznej zostaną przeznaczone na sfinansowanie planu inwestycyjnego zakładającego stworzenie i wyposażenie nowego szpitala w Warszawie, rozwój segmentu diagnostyki obrazowej i teleradiologii, rozbudowę sieci ogólnodostępnych przychodni oraz wdrożenie nowego systemu IT.Pierwotnie spółka oczekiwała wpływów na poziomie 51 mln zł, jednak mniejsza kwota pozyskana z rynku nie zmienia strategii Enel-Medu.

"Brakujące środki na inwestycje pozyskamy z rynku, prawdopodobnie z kredytów. Nie planujemy na razie kolejnch emisji akcji. Nasze plany inwestycyjne i finansowe zawarte w prospekcie emisyjnym są niezagrożone" - powiedział dziennikarzom podczas debiutu dyrektor finansowy Wojciech Mizerka. Prognoza na cały rok zakłada wzrost zysku netto o 470% do 5,7 mln zł, zysku EBIT - o 107% do 9,5 mln zł i zysku EBITDA - o 50% do 21,9 mln zł, przy wzroście przychodów o 21% do 167,0 mln zł. Natomiast plan inwestycyjny na najbliższe 3 lata to kwota 74,2 mln zł i nie zawiera potencjalnych akwizycji i konsolidacji ryku. Niemniej spółka nie odżegnuje się od takich działań w przyszłości.

"Dotąd rozwijaliśmy się organicznie i w najbliższym czasie raczej tak pozostanie. Jednak po zakończeniu programu inwestycji czyli po 2014 r. będziemy bardziej rozglądać się za obiektami do przejęcia. Interesują nas głównie zrestrukturzowane szpitale z dobrymi kontraktami z NFZ oraz centra diagnostyczne" - wyjaśnił prezes spółki Adam Rozwadowski dodając, że w związku z ambitnymi planami Enel-Med nie planuje na razie wypłaty dywidendy. Centrum Medyczne Enel-Med w I kwartale 2011 roku wypracowało zysk netto w wysokości 1,3 mln zł (wzrost o 70,2% r/r). Przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 40,7 mln zł, o 26,7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.