Naziemna telewizja cyfrowa wyprzedziła w Europie telewizję satelitarną i jest obecnie na naszym kontynencie najbardziej popularną platformą telewizji cyfrowej – wynika z dorocznego raportu firmy ITMedia Consulting.

W zeszłym roku 87 proc. gospodarstw domowych w Europie Zachodniej oglądało telewizję cyfrową, która rozwija się w tempie 29 proc. w skali roku. Liczba domów z odbiornikami telewizji cyfrowej sięga prawie 170 mln – relacjonuje portal advanced-television.com.

Do konwersji na telewizję cyfrową przyczyniło się całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej w Hiszpanii oraz częściowe we Francji i Włoszech. Jedna trzecia domostw odbiera telewizję cyfrową za pośrednictwem satelity, 37 proc. dzięki przekaźnikom naziemnym i 21 proc za pośrednictwem sieci kablowych, którym jeszcze jest bardzo daleko do całkowitego wyłączenia sygnału analogowego.

Rynek telewizyjny w Europie przyniósł w 2010 roku przychody rzędu 91,7 mld euro, czyli o 5,6 proc. większe niż w poprzednim roku. Wpływy z reklam wzrosły o 3,4 proc., co - zdaniem autorów raportu – jest dobrym wynikiem, ale tempo rozwoju segmentu jest wciąż wolniejsze niż przed kryzysem finansowym. Płatna telewizja – Pay-TV – jest dalej siłą napędową całego sektora, chociaż dwucyfrowy wzrost należy już do historii. Natomiast zeszłoroczny wynik na poziomie 9,6 proc. był najlepszym w okresie minionych trzech lat.

Raport podkreśla, że Europa jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem telewizji internetowej, IPTV, która zwiększyła się w zeszłym roku o 27 proc.