Lider klasyfikacji do końca kwietnia podpisał umowy na blisko 1,5 mld zł dofinansowania z Unii, wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wielkopolscy przedsiębiorcy byli szczególnie aktywni w pozyskiwaniu kasy na innowacje, a także rozwój turystyki i rekreacji. W tym regionie rozdzielono już 98 proc. dotacji dla firm.

Drugie miejsce w rankingu - to niespodzianka - zajęło woj. warmińsko-mazurskie, które przydzieliło przedsiębiorcom już 913 mln zł. Dzięki tym pieniądzom znacznie poprawiono bazę hotelową i gastronomiczną. Teraz przedsiębiorcy stawiają na rozwój branży spożywczej, zwłaszcza produkcję żywności regionalnej.

Trzecie na podium jest woj. pomorskie. Do biznesu powędrowało tu z UE ponad 912 mln zł.

Regiony z silnie rozwiniętym biznesem znalazły się w rankingu daleko

Zaskoczeniem jest to, że regiony z silnie rozwiniętym biznesem znalazły się w rankingu daleko: mazowieckie jest szóste, śląskie - dziewiąte, a małopolskie - 12. Tymczasem miejsca 4 i 5 należą do województw ze wschodu: lubelskiego (781 mln zł) i podkarpackiego (775 mln zł).

Stawkę zamykają województwa: podlaskie, świętokrzyskie i lubuskie. Zdaniem wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Jerzego Kwiecińskiego to uboższe regiony, z małą liczbą firm. Nie miał tam kto prosić o dotacje.