W maju 2011 r. zarejestrowano 22,4 nowych samochodów osobowych – o 0,3 proc. więcej niż w kwietniu i tylko o 3,4 proc. mniej niż w zeszłym roku.

– Miesięczne spadki nieco wyhamowują – ocenia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Jeszcze miesiąc temu różnica w rejestracjach pomiędzy tym i zeszłym rokiem wynosiła 5,1 proc.

To i tak niewiele, zważywszy na zmiany podatkowe. Od początku 2011 r. resort finansów zawiesił pełen odpis VAT od samochodów z kratką. Rok temu takie pojazdy stanowiły blisko 26 proc. rynku. Dlatego część ekspertów wróżyła spadki na takim właśnie poziomie, ale sprzedawcom dzięki rabatom udało się przyciągnąć nowych klientów.

Na czele wciąż jest Skoda, która w maju umocniła się na okupowanej od dwóch lat pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych marek w naszym kraju. Sprzedała 2,6 tys. nowych aut.

Drugi był Ford, który sprzedał 1,9 tys. samochodów, a trzeci Opel. Od początku roku najwięcej aut sprzedały: Skoda (13,5 tys.), Opel (9,4 tys.) i Toyota (8, 7 tys.).

Inaczej wygląda klasyfikacja samochodów dostawczych. W tym segmencie po pięciu miesiącach największym sprzedawcą jest Fiat (3,1 tys.), a na dalszych miejscach są Citroen (2,4 tys.) i Renault (1,9 tys.).

– Maj utrwalił poprawę na rynku aut dostawczych. Zarejestrowano 3,7 tys. takich pojazdów – o 20,9 proc. więcej niż rok temu – podał PZPM. Od początku roku zarejestrowano 15,8 tys. samochodów dostawczych – o 13,7 proc. więcej niż rok temu.