Teraz będzie miał pełne ręce roboty, bo Grupa Lotos właśnie rozpoczęła poszukiwania ropy. Bergseth – dobrze znana postać na rynku naftowym – pracuje na stanowisku exploration managera w Lotos Norge, spółce córce Lotosu. Gdańsk postawił mu takie zadanie: ma znaleźć ropę na dwóch norweskich koncesjach koncernu – PL503 i PL503B – położonych w południowej części Morza Północnego. Na razie prowadzone są tam badania sejsmiczne.

– To będzie dla nas bardzo intensywne lato. Po pierwsze, czeka nas precyzyjne wykonanie i szczegółowa analiza sejsmiki na PL503 i PL503B, którą przeprowadza dla nas statek badawczy „Artemis Arctic”, należący do firmy Dolphin Geophysical. Po drugie, jesteśmy w trakcie przejmowania funkcji operatora na kolejnej koncesji PL455 – podkreśla Stig Bergseth.

Koncesje PL503 i PL503B obejmują obszar morza o powierzchni 1560 km kw. Zgodnie z planem prace badawcze potrwają do sierpnia.

Udziały i status operatora w koncesji PL503 przyznano Lotos Norge w 2008 r. Oprócz Lotos Norge udziałowcami koncesji są: Skagen 44 AS, Edison International i North Energy ASA. Każda z firm ma po 25 proc. udziałów. Gdański koncern ma w sumie w Norwegii siedem koncesji – sześć poszukiwawczych i jedną wydobywczą.

Poza Norwegią Lotos posiada koncesje na poszukiwanie i eksploatację złóż w polskiej strefie Morza Bałtyckiego oraz na Litwie, gdzie poprzez spółkę AB Geonafta wydobywa ropę ze złóż lądowych.

Potwierdzone zasoby Lotosu na Bałtyku szacuje się na 6,2 mln ton ropy oraz 0,5 mld m sześc. gazu, a na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na 1,3 mln t ropy i 6,5 mld m sześc. gazu.