Firmom w Polsce wiedzie się coraz lepiej – szukają nowych, większych biur. Najbardziej aktywne w tym względzie są spółki z branży bankowej i finansowej.
Większy ruch na rynku powierzchni biurowych dał się zauważyć już w zeszłym roku, kiedy padł rekord pod względem wielkości popytu. Wówczas w samej Warszawie zostało wynajętych 549 tys. mkw., czyli o 96 proc. więcej niż w 2009 r. W innych dużych miastach wynajęto w sumie ponad 212 tys. mkw. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.
Zwłaszcza że – jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej CB Richard Ellis – w pierwszym kwartale tego roku padł już kolejny rekord. Całkowita powierzchnia wynajęta w Warszawie wyniosła prawie 200 tys. mkw. Co ważne, największe umowy generują firmy, które przenoszą się do nowych biur. Także poza Warszawą widać ruch na rynku nieruchomości. Tak jest na przykład w Łodzi. Ostatnio zostały tam zawarte dwie duże transakcje: Infosys BPO Poland wynajęła 11,5 tys. mkw., a Tate & Lyse 2,6 tys. mkw. Podobnie jest w Poznaniu czy we Wrocławiu.
– Szczególną aktywność obserwujemy wśród firm z sektora bankowego i finansowego – zauważa Aleksandra Rafałowska, starszy negocjator z działu powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.
Według badań tej firmy w okresie od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. popyt banków na powierzchnię biurową kształtował się w Warszawie na poziomie o prawie 63 proc. wyższym od średniej z pięciu lat.
W tym roku natomiast sektor usług finansowych odpowiada nawet za 32 proc. wszystkich transakcji. Najbardziej aktywne są takie firmy, jak ING, Rabobank, Raiffeisen Leasing.
Coraz lepiej mają też firmy świadczące usługi dla biznesu. Odpowiadają one za 16 proc. zawartych w tym roku umów, podobnie zresztą jak sektor komputerów i telekomów. Tu z kolei aktywne są takie firmy, jak Starcom, STAR Alliance, AC Nielsen, Sygnity, Kapsch, Symantec, Tech Data.
Do nowego biura przeprowadzi się też Telekomunikacja Polska. Na jej zamówienie realizowane jest 43,7 tys. mkw. w Miasteczku TP.
W efekcie w tym roku liczba niewynajętej powierzchni spadła w Warszawie do poziomu 6,6 proc. z ponad 7 proc. w centrum i nieco poniżej 6 proc. w lokalizacjach poza centrum miasta. – To z kolei doprowadziło do wzrostu cen. Koszt za mkw. miesięcznie skoczył z 24 do 26 euro – mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie CB Richard Ellis.
Popyt jest tak duży, że wynajmowane są powierzchnie będące jeszcze na etapie budowy, co rok czy dwa lata temu było nie do pomyślenia. Obecnie budowanych jest około 405 tys. mkw. biur, z których 32 proc. jest już wynajęte w ramach przedwstępnych umów najmu.