"Rosja chce i, jak mam nadzieję, przystąpi w najbliższej przyszłości do WTO" - oznajmił Fernando Valenzuela na konferencji prasowej w rosyjskiej stolicy.

"Jednym z aspektów przystąpienia do WTO jest (przestrzeganie) serii reguł dotyczących przepisów sanitarnych i fitosanitarnych, a zakaz wprowadzony przez władze sanitarne Rosji nie jest zgodny z tymi zasadami" - zaznaczył. "Wprowadzanie środków idących w przeciwnym kierunku trochę zaskakuje" - dodał.

"Myślę, że byłoby logiczne, gdyby Rosja (...) już przestrzegała tych zasad (...). Niewątpliwie nie jest najlogiczniejszym wyjściem czekanie do ostatniego dnia z ich przyjęciem" - dodał Valenzuela.

Rosja zakazała w czwartek importu świeżych warzyw pochodzących z wszystkich krajów Unii Europejskiej z powodu fali zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC, przez którą zmarło już 18 osób.

Komisja Europejska zażądała zniesienia zakazu

Komisja Europejska natychmiast przeciwko temu zaprotestowała i zażądała zniesienia zakazu.

"Ten zakaz nie jest uzasadniony, bo jest nieproporcjonalny, gdyż brak wystarczających danych naukowych uzasadniających embargo na wszystkie warzywa ze wszystkich państw członkowskich UE" - zaznaczył Valenzuela.

Rosja rozpoczęła negocjacje członkowskie z WTO w 1993 roku. W kwietniu premier Władimir Putin polecił nie wprowadzać zasad WTO, dopóki Rosja nie stanie się pełnoprawnym członkiem tej organizacji.