Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w poniedziałek, że uruchomił warte 1,58 mld euro dodatkowe fundusze pomocowe dla Irlandii. Oddanie tej sumy do dyspozycji władz w Dublinie zaaprobowała rada administracyjna MFW - głosi komunikat funduszu.

Uruchomione fundusze, to druga i trzecia transza pakietu pomocowego przyznanego Irlandii na najbliższe trzy lata.

AFP zauważa, że przyznanie w poniedziałek pomocy Dublinowi dowodzi, że mimo aresztowania jego dyrektora wykonawczego - Dominique'a Strauss-Kahna - MFW funkcjonuje normalnie.

Komunikat funduszu głosi, że Irlandia poczyniła znaczne postępy w pokonywaniu skutków "najgorszego kryzysu ekonomicznego w jej współczesnej historii" i chwali rząd za przyjęcie "kompleksowej strategii mającej na celu reorganizację i oddłużenie krajowych banków".

Irlandzka gospodarka załamała się w połowie 2008 roku, gdy z powodu globalnego kryzysu finansowego z dnia na dzień okazało się, że tamtejsze banki nie mogły dłużej zaciągać tanich pożyczek na rynku międzybankowym.

W pakiecie ratunkowym UE i MFW dla Irlandii, opiewającym na 85 miliardów euro, na rekapitalizację banków przewidziano 35 miliardów euro.