W branży informatycznej pojawiło się lekkie ożywienie. Sprzedaż komputerów wzrosła o ponad 10 proc. Dlatego wyniki finansowe spółek działających w tym biznesie, które właśnie szykują się do publikacji raportów kwartalnych, mogą się okazać zaskakująco dobre.
Ubiegły rok był trudny, ten może być lepszy. Potwierdzeniem zmian na plus mogą się okazać wyniki pierwszego kwartału. Sezon publikacji w tej branży zaczyna się w maju.
Dane i prognozy sugerują, że nie jest źle. Zdaniem firmy badawczej Gartner sprzedaż komputerów w I kwartale wzrosła o 10,4 proc. Według analityków, potwierdzeniem powracającej na rynek koniunktury są świetne wyniki za pierwszy kwartał Intela, największego producenta procesorów na świecie. Globalny gracz zwiększył przychody o 25 proc., a zyski o 29 proc. Przyczyniła się do tego poprawa wyników we wszystkich segmentach rynku. Tomasz Klekowski, dyrektor Intela na Europę Środkową i Wschodnią, mówi „DGP”, że czynniki wpływające na globalny wzrost sprzedaży firmy widać było też w Polsce. – Oceniamy, że w całym regionie rynek wzrósł w I kwartale o ok. 10 proc. Podobną dynamikę zanotowano na rynku konsumenckim w Polsce – mówi.

Ożywienie w firmach

Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka BZ WBK, sektor dystrybucji sprzętu IT miał silną, dwucyfrową dynamikę wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. Będzie to miało pozytywny wpływ na wyniki takich spółek, jak ABC Data, Action i AB. – ABC Data będzie liderem wzrostu dzięki konsolidacji nowej spółki zależnej (przejętej w Rumunii – red.). Ponadto spółka z pewnością pokaże najlepszy wynik netto z całej trójki spółek dystrybucyjnych dzięki jednorazowemu zyskowi ze sprzedaży akcji Optimusa – mówi Paweł Puchalski.
Marek Sadowski, prezes ABC Data, podtrzymał w marcu prognozę, zgodnie z którą przychody spółki w 2011 roku mają wynieść 3,37 mld zł, a zysk 46,01 mln zł. Z kolei zdaniem analityków BZ WBK spółka Action może pokazać dobre wyniki dzięki wysokiej marży zysku. Spółka dystrybucyjna AB liczy na to, że jej przychody w I połowie 2011 r. będą rosnąć co najmniej w tempie rozwoju rynku IT, który jest szacowany w tym okresie na 5 proc.
– Firmy coraz chętniej kupują serwery, urządzenia do pamięci masowej, sieciowe, nowe urządzenia elektroniki konsumenckiej. Czynniki wpływające na bardzo silny wzrost są trwałe: rośnie e-commerce, coraz popularniejsze są social media i multimedia w internecie – tłumaczy Tomasz Klekowski.

Ofensywa operatorów

Wzrost sprzedaży laptopów, zdaniem Klekowskiego, polski rynek zawdzię- cza operatorom komórkowym sprzedającym netbooki w kontraktach z mobilnym internetem. – Im trudniej o kredyt w bankach, tym sprzedaż za pośrednictwem telekomów będzie coraz popularniejsza. Rośnie też sprzedaż sprzętu przez internet – dodaje Tomasz Klekowski.
Analitycy BZ WBK uważają, że jeśli chodzi o segment producentów oprogramowania, I kwartał nie będzie szczególnie dobry. Ale wybrane spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. – W Asseco wzrosty notowane przez większość spółek zależnych mogą zakryć spadające marże, Comarch powinien uzyskać dobre wyniki z działalności podstawowej – dodaje Puchalski.
Według niego dobre powinny być też rezultaty Qumak-Sekom, integratora systemów i sieci komputerowych. Dynamicznej poprawy wyników Sygnity od I kwartału spodziewa się Piotr Grzybowski, analityk BRE Banku. – Stać będą za nią zakończone okresy wypowiedzenia większości zwolnionych pracowników – uważa. Według Waldemara Stachowiaka z Ipopema Securities Asseco Poland pokaże w I kwartale wzrost sprzedaży 2-proc. W Comarchu – według jego szacunków – przychody zwiększą się o 12,9 proc.