Ubiegły rok był trudny, ten może być lepszy. Potwierdzeniem zmian na plus mogą się okazać wyniki pierwszego kwartału. Sezon publikacji w tej branży zaczyna się w maju.

Dane i prognozy sugerują, że nie jest źle. Zdaniem firmy badawczej Gartner sprzedaż komputerów w I kwartale wzrosła o 10,4 proc. Według analityków, potwierdzeniem powracającej na rynek koniunktury są świetne wyniki za pierwszy kwartał Intela, największego producenta procesorów na świecie. Globalny gracz zwiększył przychody o 25 proc., a zyski o 29 proc. Przyczyniła się do tego poprawa wyników we wszystkich segmentach rynku. Tomasz Klekowski, dyrektor Intela na Europę Środkową i Wschodnią, mówi „DGP”, że czynniki wpływające na globalny wzrost sprzedaży firmy widać było też w Polsce. – Oceniamy, że w całym regionie rynek wzrósł w I kwartale o ok. 10 proc. Podobną dynamikę zanotowano na rynku konsumenckim w Polsce – mówi.

Ożywienie w firmach

Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka BZ WBK, sektor dystrybucji sprzętu IT miał silną, dwucyfrową dynamikę wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. Będzie to miało pozytywny wpływ na wyniki takich spółek, jak ABC Data, Action i AB. – ABC Data będzie liderem wzrostu dzięki konsolidacji nowej spółki zależnej (przejętej w Rumunii – red.). Ponadto spółka z pewnością pokaże najlepszy wynik netto z całej trójki spółek dystrybucyjnych dzięki jednorazowemu zyskowi ze sprzedaży akcji Optimusa – mówi Paweł Puchalski.

Marek Sadowski, prezes ABC Data, podtrzymał w marcu prognozę, zgodnie z którą przychody spółki w 2011 roku mają wynieść 3,37 mld zł, a zysk 46,01 mln zł. Z kolei zdaniem analityków BZ WBK spółka Action może pokazać dobre wyniki dzięki wysokiej marży zysku. Spółka dystrybucyjna AB liczy na to, że jej przychody w I połowie 2011 r. będą rosnąć co najmniej w tempie rozwoju rynku IT, który jest szacowany w tym okresie na 5 proc.

– Firmy coraz chętniej kupują serwery, urządzenia do pamięci masowej, sieciowe, nowe urządzenia elektroniki konsumenckiej. Czynniki wpływające na bardzo silny wzrost są trwałe: rośnie e-commerce, coraz popularniejsze są social media i multimedia w internecie – tłumaczy Tomasz Klekowski.

Ofensywa operatorów

Wzrost sprzedaży laptopów, zdaniem Klekowskiego, polski rynek zawdzię- cza operatorom komórkowym sprzedającym netbooki w kontraktach z mobilnym internetem. – Im trudniej o kredyt w bankach, tym sprzedaż za pośrednictwem telekomów będzie coraz popularniejsza. Rośnie też sprzedaż sprzętu przez internet – dodaje Tomasz Klekowski.

Analitycy BZ WBK uważają, że jeśli chodzi o segment producentów oprogramowania, I kwartał nie będzie szczególnie dobry. Ale wybrane spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. – W Asseco wzrosty notowane przez większość spółek zależnych mogą zakryć spadające marże, Comarch powinien uzyskać dobre wyniki z działalności podstawowej – dodaje Puchalski.

Według niego dobre powinny być też rezultaty Qumak-Sekom, integratora systemów i sieci komputerowych. Dynamicznej poprawy wyników Sygnity od I kwartału spodziewa się Piotr Grzybowski, analityk BRE Banku. – Stać będą za nią zakończone okresy wypowiedzenia większości zwolnionych pracowników – uważa. Według Waldemara Stachowiaka z Ipopema Securities Asseco Poland pokaże w I kwartale wzrost sprzedaży 2-proc. W Comarchu – według jego szacunków – przychody zwiększą się o 12,9 proc.