"Partnerzy społeczni nie wyrazili zgody, aby o tym dyskutować (...). O zgodzie na zaproponowane przez rząd ograniczenie konsultacji do 27 kwietnia nie ma mowy" - powiedział Nakonieczny. Dodał, że do rozmowy na temat skrócenia ustawowego terminu i zmiany trybu konsultacji założeń budżetowych dojdzie po świętach.

Jego zdaniem, rząd pracując nad założeniami do budżetu i wskaźnikami, które powinny być konsultowane na forum Komisji Trójstronnej, przyjął metodę "faktów dokonanych". Nakonieczny poinformował, że związek rozważa, czy nie zwrócić się do Prokuratora Generalnego o zbadanie tej sprawy.

Rostowski: przyspieszenie uchwalenia budżetu byłoby dobre dla Polski

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom, że resort finansów chce, "aby rząd zajął się projektem budżetu relatywnie szybko, tak aby parlament przyjął go jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi (czyli przed sierpniem)". Zdaniem Rostowskiego przyspieszenie uchwalenia budżetu byłoby dobre dla Polski, ale według niego są z tym "formalnie" problemy. "Oczywiście bardzo chcemy, aby strona społeczna się zgodziła. Rozumiem, że ma pewne z tym problemy" - powiedział.

W poniedziałek Komisja Krajowa zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o interwencję w związku z tym, że rząd - według KK - łamie ustawę o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Według związku skrócenie konsultacji do 27 kwietnia oznaczałoby, że związki zostałyby pozbawione możliwości konsultowania wstępnych prognoz makroekonomicznych.