Naruszenie patentu przez Samsunga dotyczy sposobu posługiwania się urządzeniami Galaxy, w tym ekranu dotykowego oraz koloru i kształtu iPhone’a i iPada – stwierdza Apple w pozwie wniesionym w zeszły piątek, 15 bm., do sądu federalnego w Oakland, w stanie Kalifornia. Telefon i tablet Galaxy, które stosują oprogramowanie Android firmy Google, zostały specjalnie zaprojektowane w celu skopiowania produktów Apple – podkreśla technologiczny potentat z Doliny Krzemowej.

W procesie sądowym stają naprzeciwko siebie dwaj najwięksi producenci tabletów, które - zdaniem Apple - pod względem popularności prześcigną wkrótce zwykłe pecety. Apple jest uzależniony od Samsunga, który dostarcza mu chipy do iPhone’ów i iPadów. Ale podczas inauguracji nowej wersji swego tabletu iPad2 w marcu Steve Jobs, szef Apple powiedział, że koreański koncern wpisuje do grona producentów tabletów, dzięki którym rok 2011 będzie można nazwać “Rokiem Plagiatu”.

Samsung rozwija swój biznes telefonów, zatem Apple próbuje go powstrzymać – komentuje Kim Young Chan, analityk Shinhan Investment Corp. Z kolei Steve Dowling, rzecznik Apple oświadczył, że jego firma widzi konieczność ochrony własności intelektualnej.

Samsung odpowie w zdecydowany sposób, podejmując stosowne działania prawne dla ochrony naszej własności intelektualnej – replikował rzecznik koreańskiego koncernu Titus Kim.