W indeksie WIG Ukraina będą uwzględnione spółki posiadające główną siedzibę na Ukrainie lub prowadzące w tym kraju zdecydowaną większość swojej działalności operacyjnej. Spółki te będą musiały też posiadać przynajmniej 10 proc. free float (akcje w wolnym obrocie - PAP) oraz należeć do jednego z następujących segmentów na Głównym Rynku GPW: 250PLUS, 50PLUS albo 5PLUS. Rewizja indeksu przeprowadzana będzie w cyklu kwartalnym. Nowi emitenci będą mogli być włączani do indeksu po trzech sesjach od debiutu.

"Indeks spółek ukraińskich notowanych na giełdzie poza Ukrainą to pierwszy taki indeks w Europie i jest on świadectwem rozwijających się relacji gospodarczych ukraińsko-polskich a także pomyślnej realizacji regionalnej strategii warszawskiej giełdy" - powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Jak poinformowała GPW, dotychczas pięć spółek z Ukrainy przeprowadziło na Głównym Rynku warszawskiej giełdy oferty warte blisko 1,6 mld zł. Chodzi o firmy Agroton, Astarta Holding, Kernel Holding, Milkiland i Sadovaya Group. Pierwszy ukraiński emitent - Agroliga - pojawił się także na rynku NewConnect. "Znaczenie emitentów ukraińskich na warszawskim parkiecie potwierdza włączenie 18 marca br. pierwszej ukraińskiej spółki - Kernel Holding - do indeksu największych i najpłynniejszych spółek WIG20" - napisano w komunikacie.