Górnicy chcą 700 mln zł na podwyżki

autor: Maciej Szczepaniuk28.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 28.03.2011, 10:43

Górnicy domagają się 10-procentowego wzrostu płac dla 100 tys. górników. – To nierealne żądania – odpowiadają zarządy spółek. Średnia płaca w Katowickim Holdingu Węglowym wynosi 5,8 tys. zł, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – 6,8 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • ewa(2011-03-28 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    a co z podwyżkami w budżetowce ?

    Odpowiedz
  • Solidarny z Polakami(2011-03-28 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zamknąć kopalnie i kupować znacznie tańsze węgiel za granicą.

    Odpowiedz
  • Ada(2011-03-28 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Niech związki zawodowe górników oddadzą to co zagrabiły od społeczenstwa . Niech górnictwo odda to co im Zus i Us umorzył, zwiekszy wydajność a potem żada podwyżek. Jedna wielka swołocz to górnictwo i ich działacze zwiazkowi. Niech działacz zwiazkowy uczciwie popracuje a nie wozi sie na plecach społeczestwa.Darmozjady na utrzymaniu państwa.

    Odpowiedz
  • TW(2011-03-28 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ci ludzie zatrudnieni na Państwowych etatach jak górnicy to delikatnie mówiąc - lenie.
    Z moich podatków nie życzę sobie aby utrzymywać całą armię związków górniczych, pustych etatów.
    Dlaczego prywatna kopalnia jak BOGDANKA może zarabiać na siebie.
    Tak samo te sprywatyzowane kopalnie na Śląsku mogą być rentowne a inne nie - w domyśle te państwowe.

    Ile zarabiają - to mówi średnia pensja - ciekawe czy tam sa ujete te 13, 14 pensje albo nagrody na barbórkę.

    Odpowiedz
  • ratownik GOPR(2011-03-28 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    ...stin! zwróć się do Wałesy o prawo do strajku, jak ci sie coś nie podoba.Zgadzam się .."podwyżki dostaną najwięksi krzykacze,"Górnicy mają rację,na dole dostją to co górnicy z Halemby (23 zabitych)-metan w nieograniczonej ilości, najnisze płace,wrazie nieszczęścia latami oczekiwanie na renty lub odszkodowania. Kto podpisał w latachy 90 przymusowe wyrzucenie tysiecy górnikiów na emerytury z zakazem powrotu do zawodu??? wiesz Kto???ilu znich zasiliło menelów i powiększyło patalogię,policzył ktoś?? 5.500 polskich górników pracuje w czeskich kopalniach,tam prznoszą dochód i płacą podatki. Jesli górnik nawet zarabia 3 tys. to prezes 30 tyś.po roku zostaje wymieniony do innej spółki z odprawami i płacą 24 m-cy.Po 3-ch miesiacach przeczytasz,że są aresztowani za malwersację, po nastepnych 3 pracują w innej kompanii węglwej...idt. zastanów się co piszesz!!!stin. Przypomnij sobie co krzyczał miro z pól golfowych.

    Odpowiedz
  • górnik?(2011-03-28 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    A niech sobie strajkują, Jak im się nie podoba to niech zmienią pracę. Nikt im nie każe pracować w górnictwie. Są wolnymi ludzmi i mogą sobie pracę zmieniać. Mam dosyć ich żądań i zadym jakie wyprawiają.

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-03-28 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jest tyle pięknych zawodów jak, pszczelarz , leśnik , lekarz i śpiewak operowy( zawsze ładnie ubrany) nie musz być górnikami ,to już nie ta epoka.Jezeli chcą wyzszych pensji to Zarząd spółki niech da, doliczy do ceny węgla , przemysł kupi z Ukrainy lub Chin -,dosć dokładania z moich podatków.

    Odpowiedz
  • Popieram górników polskich(2011-03-28 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Macie rację ze walczycie o swoje jutro, bo to jest w Polsce jedyne wyjście.
    Organizować się i roz...lić tą całą bandę debili z PO.

    Odpowiedz
  • a(2011-03-28 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    sprywatyzoać to od razu: sprzedano Bogdankę- państwo zarobiło, firma sobie świetnie radzi i nie słychać o żadnych protestach. Dość łożenia na rozwydrzonych górników, tańszy węgiel można kupić za granicą, ograniczy się również liczbę śmiertelnych wypadków w górnictwie. Budowlańcy, kierowcy również mają ciężką i niebezpieczną pracę, ale im się płaci za to i samo wybierają.

    Odpowiedz
  • bogdan(2011-03-28 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    ci co tak narzekają na górników widać że nigdy nie pracowali na dole nawet nie wiecie w jakich warunkach pracują górnicy jest to jedyna grupa ludzi która potrafi coś wywalczyć nie ma już stoczni hut elektrowni wszystko przejmują zagraniczne koncerny a Polacy są traktowani jak niewolnicy a jeżeli jakiś zawód upomni się o swoje to zaraz jest na niego nagonka

    Odpowiedz
  • wk.....ny Polak(2011-03-28 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie ! Szkoda nerwów na oskarżanie górników za ich postępowanie. To jest masa, którą żaden rząd nie ruszył i nie ruszy nadal, ze strachu nie przed strajkami, tylko przed awanturami. Trzeba całego pokolenia, aby w mentalności tej grupy zawodowej zmienić podejście do pracy i do życia. Przez lata im wpajano jak to utrzymują Polskę, mieli i mają różne przywileje, dlatego ze strachu przed "nowym" życiem, będą wyć i palić opony. Dlatego chcą autonomii (RAŚ) i powrotu do XIX i XX - wiecznego systemu pracy i płacy. To liderzy Ich związków zawodowych, zamiast im tłumaczyć nową rzeczywistość w Polsce i na świecie, podjudzają ich aby nie stracić dobrze płatnych posad. Ja bym wysłał do górników Wałęsę i Buzka, niech im tłumaczą wszystko, po co zmieniali 30 lat temu ustrój i nie ma powrotu. Generalnie, górnicy chcą spokojnie pracować, place mają niezłe, przyzwyczaili się od pokoleń do swojej ciężkiej pracy i ryzyka. To media i politycy robią szum jak zginie kilku czy kilkunastu górników, a jak giną robotnicy budowlani, to co ? Ilu kierowców zawodowych ginie ? Można wyliczać długo, ale to system organizacyjny państwa jest do d... i tak długo to będzie, póki do władzy będą się pchać historycy, socjolodzy, politolodzy, a nie ekonomiści, spece od zarządzania itp.

    Odpowiedz
  • niech(2011-03-28 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Oddać górnikom kopalnie!!! Za darmo!!! Niech sobie wybiorą zarządy, niech założą 100 tys. różnych związków zawodowych, niech zarabiają po 100 tys./ m-c, niech odchodzą na emeryturę po 5 latach pracy i niech sobie przyznają milion innych przywilejów. NIECH, NIECH, NIECH się odp... od naszych pieniędzy.

    Odpowiedz
  • nmd(2011-03-28 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    A najlepiej niech odłączą Śląśk od reszty Polski, ale... razem ze swoimi emeryturami.

    Odpowiedz