Kraje przeznaczające środki na ten cel, w tym nowi darczyńcy, jak Chiny i Indie, dążą do osiągnięcia porozumienia, jakie kwoty z linii kredytowej 583 mld dolarów powinny być dostępne dla kredytobiorców i na jak długi okres – twierdzi jeden z przedstawicieli MFW, cytowany przez agencję Bloomberg.

Rozmowy toczą się w chwili, gdy doszło do pogłębienia kryzysu zadłużeniowego w Europie po dymisji premiera Portugalii Jose Sokratesa, co zwiększa prawdopodobieństwo, że rząd w Lizbonie zwróci się o pomoc międzynarodową. Aktywizacja środków z nowego pakietu finansowego (New Arrangement to Borrow) zapewni MFW znaczne zasoby, dzięki którym więcej krajów w Europie mogłoby otrzymać pomoc.

W okresie minionych dwóch lat MFW wsparło m.in. Grecje i Ukrainę.Dominique Strauss-Kahn, dyrektor wykonawczy MFW zwrócił się z wnioskiem o aktywację nowego pakietu pomocowego dwa tygodnie temu, kiedy dokonano stosowanej ratyfikacji porozumienia w tej sprawie, które stanowiło realizację obietnicy krajów G20 z kwietnia 2009 dotyczącej powiększania zasobów Funduszu.