Jan Zadroga, szef PGE powiedział agencji Reuters, że jego firma zajęła się memorandum SPEC-u i obecnie je analizuje. Miasto Warszawa, do którego należy SPEC, wyznaczyło 28 marca jako ostateczny termin zgłaszania ofert.

PGE, w którym 85 proc. udziałów należy do państwa, rozważa wzmocnienie swej i tak dominującej pozycji na rynku poprzez serię akwizycji. Ostatnio urząd antymonopolowy UOKiK zablokował jednak przejęcie mniejszego rywala, koncernu Energa za 7,5 mld zł. Sprawa trafiła do sądu.

Cześć analityków wycenia SPEC na     1,5 mld zł, podczas gdy polskie aktywa Vattenfallu, które obejmują zarówno elektrociepłownię w Warszawie, jak sieć dystrybucji energii w południowej Polsce, są warte około 1,5 mld euro.Według informacji zgromadzonych przez Reutersa szwedzki Vattenfall już w lutym wynajął doradców do zorganizowania wyprzedaży aktywów firmy, spoza zakresu jego głównej działalności, szacowanych na ponad 3 mld euro.

W zabiegach o przejęcie szwedzkiego tortu energetycznego w naszym kraju PGE może być pewne ostrej konkurencji ze strony mniejszego rywala, koncernu Tauron, gazowego monopolisty PGNiG oraz fińskiego koncernu Fortun. Wszystkie wspomniane firmy już zadeklarowały zainteresowanie przetargami.