Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Wielką Brytanię w rankingu największych na świecie rynków sztuki. USA utrzymały pozycję lidera – podał serwis BBC.
Reklama

Wielka Brytania została zepchnięta z drugiego miejsca na trzecie na globalnym rynku antyków i dzieł sztuki – twierdzi Europejska Fundacja Sztuk Pięknych (European Fine Art Foundation).

Ameryka zachowała w 2010 roku dominującą pozycję na rynku, z udziałem w wysokości 37 proc. Na Chiny przypadło 23 proc. udziału w światowym rynku, a na Wielką Brytanię – 22 proc.

Brytyjska Federacja Rynku Dzieł Sztuki, która reprezentuje wielu dealerów na Wyspach stwierdziła, że dane te mają „wymowę alarmującą”.Wielka Brytania pozostaje największym rynkiem dzieł sztuki w Europie, w ślad za nią idzie Francja.

Raport europejskiej federacji podkreśla, że okres w latach od 2008 roku do roku 2010 charakteryzował się zarówno kryzysem, jak odrodzeniem.

Dokument ostrzega, że rozszerzenie unijnego podatku od dzieł sztuki od przyszłego roku także na Wielką Brytanię, Irlandię, Holandię i Austrię może dalej zaszkodzić tym rynkom i zachęcić sprzedających do oferowania dzieł sztuki w innych lokalizacjach.