„Penta stawia na Polskę, to jedyny kraj w regionie, który zapewnia tak wielkie i interesujące możliwości w zakresie akwizycji” – przyznał w rozmowie z agencją Rafał Sosna, dyrektor wykonawczy funduszu na Polskę.

Penta będzie m.in. „próbowała” włączyć się do przetargu o warszawski SPEC, największą w Unii miejską ciepłownię. Na razie po dokładnej analizie polskich placówek Vattenfalla, Penta jeszcze nie jest zdecydowana, czy złoży oferty na firmy, wyprzedawane przez Szwedów. Ale prawie na pewno fundusz weźmie udział w finansowaniu planowanego przez polskie Rafako zakupu elektrowni PAK, sprzedawanej przez rząd.

Polski rynek fuzji i akwizycji może w 2011 roku osiągnąć poziom 19 mld dolarów z zeszłego roku, albo nawet go przekroczyć. Tym bardziej, że sprzedaż Polkomtela może stać się największą akwizycją w Europie – stwierdził w zeszłym tygodniu Deutsche Bank. Poza wspomnianymi przetargami polski rząd negocjuje bowiem także sprzedaż koncernu Enea, trzeciej grupy energetycznej w kraju dla Electricite de France.

Rafał Sosna powiedział, że Penta może zrealizować od dwóch do czterech transakcji rocznie po średnio 150 mln euro. Bloomberg przypomina, że w zeszłym miesiącu Penta sprzedała za 400 mln euro sieć sklepów spożywczych Żabka, działającą w Czechach i Polsce. Sosna twierdzi, że fundusz jest także zainteresowany sektorem bankowym i ochrony zdrowia.