Bank Zachodni WBK skoncentruje się w najbliższych latach na obniżaniu kosztów – podał dzisiaj polski kredytodawca, który oczekuje sfinalizowania transakcji przejęcia przez hiszpańskiego Santandera.

W tym roku koszty mają być zredukowane o 47 proc., a w 2013 roku o 41 proc.

Bank poinformował także, że zarekomenduje przeznaczenie 585 mln zł na wypłatę dywidendy, co stanowi 60 proc. zysku netto za 2010 rok, wypracowanego na poziomie 974 mln zł, który był o co najmniej 10 proc. wyższy niż wcześniej zakładano – relacjonuje agencja Reuters.

„Deklaracja w sprawie wysokiej dywidendy jest pozytywnym zaskoczeniem. Spodziewałam się wypłat rzędu 35 proc.” – mówi Iza Rokicka, analityk BRE Banku.

Reklama

Akcje BZ WBK nie wykazały przed południem większym zmian, oscylując wokół 225,20 zł za jeden papier. To trochę mniej od kwoty 226,89 zł, którą zaoferował Santander wszystkim pozostałym akcjonariuszem. Wykup akcji ma być zrealizowany do 25 marca.

W zeszłym roku Santander wygrał przetarg na 70 proc. akcji BZ WBK, należących do pogrążonego w kłopotach irlandzkiego Allied Irish Bank. Mimo wielkich problemów hiszpańskiej gospodarki bank Santander wyszedł z kryzysu finansowego wzmocniony i wykorzystuje ten atut dla zwiększenia swojej obecności za granicą.