Polacy pokochali podróże samolotem. Coraz więcej z nas korzysta z tego środka transportu – mając na uwadze komfort i czas podróży. Doradzimy jak szukać tanich biletów lotniczych i nie przepłacać za nie.

Jak podaje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - polskie porty lotnicze obsłużyły w 2010 roku łącznie 20 mln 469 tys. pasażerów oraz 241 tys. pasażerskich operacji lotniczych, co stanowiło wzrost odpowiednio o 8.1% oraz 1.2% w stosunku do roku 2009.

Latamy coraz więcej, a ile płacimy za bilety lotnicze?

Portal eSKY.pl podaje, że przeciętne ceny biletów firmowych, zarezerwowanych za pośrednictwem eSKY.pl, przeciętna cena biletu lotniczego tanich linii wystawionego na firmy w II kwartale 2009 wyniosła 565 zł.

Jak szukać tanich biletów lotniczych, jak znaleźć atrakcyjną ofertę. Jak znaleźć bilet lotniczy do Barcelony za 300 złotych, lub Hong-Kongu za 1700? To jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Pierwszą i najważniejszą jest zasada, że jeżeli to możliwe zakup biletu lotniczego trzeba planować dużo wcześniej. Im bliżej daty wylotu, tym ceny biletów są coraz wyższe.

Trafiając na reklamę, że dana linia lotnicza oferuje przelot z Warszawy do Londynu za 400 złotych, trzeba mieć świadomość, że linia lotnicza posiada tylko kilka biletów w tej cenie. Trzeba pamiętać, że im szybciej zdecydujemy się zakup biletu, tym większą mamy szansę na najniższą oferowaną cenę na dany lot.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach jak znaleźć tani bilet lotniczy, warto zwiększyć swoją szansę na znalezienie go poprzez kilka innych sposobów:

1. Zaglądaj na strony internetowe przewoźników lotniczych. Ostatnio Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadziły do swojej oferty tzw. „Szalone środy” – polegające na tym, że pasażerowie mają do wyboru kilka objętych promocją kierunków na miejsce swojej podróży. Kupując bilet na jeden z nich pasażer zapłaci od 30 do 50 % taniej. Warto zaznaczyć, że bilety w promocyjnych cenach są dostępne tylko w środy.

Każdy przewoźnik lotniczy ma na swojej stronie internetowej specjalną zakładkę oferującą wybrane kierunki w specjalnych niższych cenach.

Mówiąc o stronach internetowych warto pamiętać, że bilet kupiony właśnie za pośrednictwem strony internetowej jest o kilka procent tańszy, od biletu zakupionego w tradycyjnym biurze przewoźnika.

2. Planując podróż lotniczą warto zajrzeć na specjalne serwisy internetowe pozwalające porównywać ceny wszystkich dostępnych na danej trasie przewoźników lotniczych. Wystarczy wpisać trasę podróży, wybrać interesującą nas datę i sprawdzić, która linia zaproponuje nam przelot najtaniej. Takimi stronami internetowymi są m.in. skyscanner.net oraz Expedia.com.

3. Dla poszukiwaczy tanich biletów lotniczych, bardzo przydatnym narzędziem do znalezienia ciekawej oferty może być forum lotnicze – lotnictwo.net.pl. Forum jest prowadzone przez i dla entuzjastów lotnictwa. Jeden z wielu wątków zajmuje się tylko prezentacją promocyjnych ofert przewoźników lotniczych, wraz z warunkami i czasem obowiązywania promocji. Wystarczy systematycznie zaglądać na stronę forum i mieć oczy szeroko otwarte, aby kupić bilet w promocyjnej, niskiej cenie.